Gaziantep'te uyuşturucu madde kullanıcı profili
Gaziantep's drug user profile
- Tez No: 344321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Public Administration, Sociology, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Uyuşturucu madde kullanımı günümüz dünyasının olduğu gibi ülkemizin ve Gaziantep ilinin de önemli problemleri arasında yer almaktadır. Uyuşturucu madde kullanımı, toplum, aile ve birey üçgeninde, bireysel hayatı, beraberinde aile ve çevreyi olumsuz etkileyen çok ciddi bir problemdir. Konu ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalar, sorunun bütün yönleriyle ortaya konulması ve durum tespiti yapılması, toplumsal olarak alınabilecek önlemler açısından önem arz etmektedir. Gaziantep?te uyuşturucu madde kullanıcısı 105 örneklemin anket sorularına vermiş olduğu cevapların analiziyle, Gaziantep?teki uyuşturucu madde kullanıcılarının yaşı, medeni durumu, eğitim durumu, maddeye başlama nedenleri, madde kullanım yerleri, mesleki durumları, aylık gelir durumları ve tedavi durumları araştırılmıştır. Yapılan çalışmayla, Gaziantep?te uyuşturucu madde kullanıcılarının profili belirlenmiş, uyuşturucu madde kullanımı ve bağımlılığı sorununun Gaziantep özelinde ele alınmasıyla durum tespiti yapılmış ve ulaşılan bilgiler doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today drug addiction is one of important problems in our country like in Gaziantep as well as in the World. Drug addiction is a serious problem that affects family life and the environment negatively in the triangle of community family and individual. Scientific studies, situation analysis and detailed research about drug addiction are important in terms of social preventions that can be taken. According to analysis of answers 105 drug users on sample survey, drug users age, marital status, education, reasons for drug addiction, occupational status, income status and treatment status have been investigated. The aim of this study is to determine the profile of drug users, analyze and examine drug addiction in all aspects for Gaziantep.