Türkiye'de kamu mali yönetiminin yeniden yapılandırılması
Restructuring of public financial management in Turkey
- Tez No: 344419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ATAAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Devletin en önemli varlık sebebi kamu malı ve hizmeti üretmesidir. Söz konusu hizmetin üretilmesi içinse finansal kaynak olarak vergi gelirleri gerekmektedir. Bu konuda yürütülen politikalar toplamına `kamu mali yönetimi' denilmektedir. 20. yy'da bu alanda yaşanan değişimlerin en önemlisi, 70'lerdeki Petrol Krizleri ile birlikte gelişen devletin küçülmesi ve devletin ekonomiden olabildiğince geri çekilmesidir. Ülkemizde özellikle 80 sonrasındaki ekonomik liberalleşme dönemi ile birlikte devlet kamu hizmetleri üretimindeki rolünü özel sektöre bırakmaya başlamıştır. 2003 tarihli, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrolü Kanunu bu sürecin izlerini taşımaktadır. Çalışmanın amacı, kamu maliyesi ve mali yönetimindeki söz konusu genel değişimi Türkiye özelinde incelemek ve ilgili eski kanunu da göz önünde tutarak karşılaştırmalı bir perspektif sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The most important reason for the existence of the state is to produce public goods and services. The salient input for producing public-related services are tax revenues. The public fiscal administration, which gained importance with the macroeconomic policies and the discipline public fiscal policy emerging particularly after the Great Depression in 1929, underwent remarkable qualitative changes throughout the 20th Century. As for our country, the state started devolving its duties to the private sector with the economic liberalization period especially after `80s, and also its policies for public finance changed. The most concrete example of this is the act on Public Fiscal Administration and Control enacted in 2003 and numbered 5018, which remarkably changed taxation policy and its instruments. The object of this study is to examine the aforementioned general change with a specific regard to the Turkish case, and to present a comparative perspective, taking account into the former act.