Modern Arap şiirinde Apollo ekolü
The Apollo school in modern Arabic poetry
- Tez No: 344886
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ BAKIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
XX. yüzyılın başlarından itibaren modern Arap edebiyatının önemli bir dönüm noktasını oluşturan Apollo Ekolü, 1930lu yıllarda modern Arap şiirinde büyük bir yankı uyandırmıştır. A?med Zekî Ebû Şâdî ve arkadaşları tarafından Mısırda kurulan bu ekol, romantik bir edebiyat anlayışına sahip olmasının yanı sıra, aynı zamanda modern Arap edebiyatında serbest şiiri gündeme getiren ilk topluluktur. Bu özellikleri ve çıkarttıkları Apollo dergisi ile Mısır başta olmak üzere, pek çok Arap ülkesinde tanınma fırsatı bulmuşlardır. Bu çalışmada, Apollo Ekolünün hedefleri, Arap şiirine getirdiği yeniliklerle beraber, Apollo Ekolüyle özdeşleşen şairler hakkında bilgi verilmekte ve bu şairlerin şiirlerinden örnekler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Apollo School which has been an important climax of modern Arabic literature since the early beginning of 20th century, made tremendous impact in modern Arabic poetry around 1930s. This school, founded by A?med Zekî Ebû Şâdî and his friends in Egypt, not only has romantizm understanding of literature but also is the first school which has brought up the free verse in modern Arabic literature. With the help of these features and the Apollo Magazine that they have published, they got the chance of getting known in many Arabic countries and especially in Egypt. In this work the targets of Apollo School, along with the innovations it has made in Arabic Poetry and the information about poets identified with the Apollo School are given and at the same time many samples of these poets poems have been presented.