İklim krizinin destinasyon tercihindeki rolü
The role of the climate crisis in destination choice
  1. Tez No: 983308
  2. Yazar: FULYA GÜLŞEN ALTINSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, iklim değişikliğinin turizm sektörü üzerindeki etkilerini ve sürdürülebilirlik stratejilerinin bu süreçteki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, turizm destinasyonlarının iklim koşullarına olan bağımlılığını ve bu durumun turistlerin destinasyon tercihleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. İklim değişikliğinin bazı bölgelerde turizmi olumsuz etkilerken, diğer bölgelerde yeni fırsatlar sunduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, sürdürülebilir turizm uygulamalarının, çevresel, ekonomik ve toplumsal açıdan turizmin geleceği için önemli bir araç olarak kullanılması gerektiği vurgulanmaktadır. Kapadokya örneği üzerinden yapılan incelemeler, bölgedeki uluslararası ziyaretçi profili ve otel rekabetinin, sürdürülebilirlik stratejilerinin uygulanabilirliğini nasıl şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği bu araştırma, bölgeyi ziyaret eden turistlerin çevresel hassasiyetlerinin arttığını ve sürdürülebilirlik kriterlerine dayalı tercihlerinin, destinasyonların popülerliğini etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, sürdürülebilir turizm uygulamalarının gelişimi, iklim krizine etki eden faktörler ve bu faktörlerin destinasyon tercihleri üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırmanın bulguları, sürdürülebilir turizmin sadece çevresel faydalar sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda bölge ekonomisine katkı sunan bir strateji olduğunu ortaya koymaktadır. Sürdürülebilirlik kavramının turizm sektöründe giderek daha önemli bir yer edindiği ve iklim değişikliği ile mücadelede kritik bir rol oynayacağı sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of climate change on the tourism sector and the role of sustainability strategies in this process. The study evaluates the dependence of tourism destinations on climate conditions and how this affects tourists' destination preferences. While climate change negatively impacts tourism in some regions, it has also presented new opportunities in others. In this context, it is emphasized that sustainable tourism practices should be used as a vital tool for the future of tourism from environmental, economic, and social perspectives. The examinations conducted through the example of Cappadocia reveal how the region's international visitor profile and hotel competition shape the feasibility of sustainability strategies. Adopting a qualitative research method, this study shows that the environmental awareness of tourists visiting the region has increased, and their preferences based on sustainability criteria influence the popularity of destinations. Furthermore, the development of sustainable tourism practices, factors affecting the climate crisis, and their impact on destination choices are discussed in detail. The findings of the study reveal that sustainable tourism not only provides environmental benefits but also contributes to the regional economy. The concept of sustainability is increasingly gaining importance in the tourism sector, and it is concluded that it will play a critical role in combating climate change.