İşletmecilikte yapay zeka kullanımı ve bir uygulama geliştirme
  1. Tez No: 34494
  2. Yazar: TURAN MOLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
V. ÖZET İŞLETMECİLİKTE YAPAY ZEKA KULLANIMI VE BİR UYGULAMA GELİŞTİRME Günümüz dünyasında bilgi işlem gücünün hızlı artışı ile birlikte klasik bilgi işlem çalışmalarından farklı olarak, düşünen ve karar verebilen sistemlerin gerçekleştirilmesi, yapay zeka adı artında toplanan çalışmaların amacını oluşturmaktadır. Bu amaçla, mantık yürütebilen, karar verebilen, konuşan ve çeviri yapabilen bilgisayarlar ve robotlar gerçekleştirme düşüncesi, yapay zeka çalışmalarının alt dallarını meydana getirmiştir. Uzman sistemler bir yapay zeka çalışması olarak diğer yapay zeka çalışmaları İçinde daha geniş uygulama alanı bulmuştur. İş dünyasının hala değişen ve gelişen koşullarında, uzman çözümü gerektiren problemlerin çokluğu ve karar verme durumu uzman sistemlerin bu alandaki önemini giderek arttırmaktadır. Sunulan tezin birinci bölümünde; yapay zeka tanımı, gelişimi ve ait dalları hakkında bilgiler verilmiştir, ikinci bölümde; yapay zeka çalışmalarında kullanılan bilgi temsil düzenleri, arama yöntemleri, yapay zeka programlama dilleri, önemli bir yapay zeka programlama dili olan Turbo Prolog ve bir işletnenin finans sisteminde kullanılan oranlar anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; yapılan uzman sistem çalışmasının bulguları açıklanmıştır. Son bölümde İse; Turbo Prolog programlama dili İle yazılan uzman sistem tanıtılarak çıkan sonuçlar tartışılmıştır, -78-
Özet (Çeviri)
SUMMARY A USAGE OF AN ARTIFICIAL INTELUGENCE IN MANAGEMENT AND APPLICATION TO IT, SAMPLED Along with the speedy increases on data processing potancy in the modern world, the general ain to the effords - artificial intelligence - has duly been the creation of systems, reflecting and/or deciding to a judgment to an extent, quite a remote line to that of the soon become classical conventional data processings. So natural an occurrance of the Ideas to any development of computers or robots, capable of reasonning, judging speaking or interpreting, the main parts (or the subfactors) of the artificial intelligence, The expert systems have, as artificial intelligence approaches, proved to have received a larger application area than those of the other artificial intelligence versions. Under the heavy mess of rapid changes and developments of the circumstantial work-life, the multiplicity of problems calling for an expert solutions and the critical desisfve states of obligation, have, addmittedly, entitled the ever increasing importance of the expert systems. This paper presents, in its first part, some descriptive, developmental and sub- factorial knowledge of the artificial intelligence, the second part dealing with the knowledge presentation orders, searching tools and the artificial intelligence programming languages - the Turbo Prolog language illustrated in a level of ite usage In management finance systems. The third part of the paper contains the data resulted from the expert system application, sampled. The last fourth part is an introduction of the expert system through a software programmed with Turbo Prolog language and a discussion of the issues. -79-