Bilgi ve iletişim teknolojilerini yaygınlaştırma çabaları: Ardahan ili örneği
The efforts of making information and communication technologies widespread : Sample of the province of Ardahan
- Tez No: 344941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH NARALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Ardahan?da bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanım durumu incelenmeye çalışılmış, bu kapsamda Ardahan ilinde , merkezde ikamet eden 390 kişiye anket uygulanmış ve sonuçlar SPSS programında analiz edilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Bilgi?nin tanımı, Bilgi özellikleri, Bilgi toplumu ve Özellikleri konusu ele alınmıştır. İkinci bölümde bilgi ve iletişim teknolojileri ile ilgili kavramlar ele alınmış, bu teknolojilerin kullanılmasının avantajları dezavantajları, Türkiye?deki mevcut durumu açısından önemi vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde ise araştırma ile ilgili olarak uygulanan anket çalışmasının değerlendirilmesi yapılarak sonuçlar analiz edilmiştir. Sonuç olarak Ardahanda ikamet eden bireylerin bu teknolojileri kullanımının yetersiz olduğu, yapılacak çalışmalarla bu yetersizliğin giderilebileceği düşüncesinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is made a questionnaire study about using of information and communication technology to 390 peoples residing in Ardahan and results are analyzed at SPSS program. This study consists of three sections. In the first section, the definition of information, features and information society issues are discussed in detail. In the second section, the information and communication concepts are addressed and the advantages and disadvantages of the use of these technologies is emphasized in terms of current situation in Turkey. In the third section, questionnaire study is interpreted and results are analyzed. As a result, the use of these technologies has been found to be inadequate for Individuals residing in Ardahan and it is emphasized that these inadequacies can be overcome with several studies.