The effects of dynamic geometry use on eight grade students' achievement in geometry and attitude towards geometry on triangle topic
Dinamik geoemetri kullanımının sekizinci sınıf öğrencilerinin üçgenler konusundaki başarısına ve tutumuna etkisi
- Tez No: 399981
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı bilgisayar destekli öğrenme ortamının, geleneksel öğretim yöntemiyle karşılaştırıldığında sekizinci sınıf öğrencilerinin geometri başarılarına, geometriye ve teknolojiye karşı tutumlarına etkisini araştırmaktır. Buna ek olarak, öğrencilerin bilgisayarlı öğretimin etkileri ile ilgili fikirlerini almak ve öğrenme süreçlerini yorumlamak amaçlanmıştır. Çalışma kontrol ve deney grubunu içeren yarı deneysel bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini Ankara ilinde bir devlet ilköğretim okulunda sekizinci sınıfta okuyan 36 öğrenci (18'i deney, 18'i kontrol grubu) oluşturmaktadır. Çalışma 2012–2013 öğretim yılında gerçekleştirilmiş, 16 ders saati (dört hafta) sürmüştür. Veri toplamak amacıyla, başarı testi, geometri ve teknoloji tutum ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen niceliksel veriler, yapılan bağımsız örneklemler t-testi ve korelasyon analizi ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, gruplar arasında geometri başarısı testinden alınan puanlar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca analiz sonuçlarına göre, gruplar arasında geometriye yönelik tutum ölçeğinden alınan puanlar istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermiştir. Korelasyon analizi, 8. Sınıf öğrencilerinin başarısının tutumlarıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, açık uçlu sorular, bilgisayarların öğrencilerin öğrenme sürecini destekleyen dinamik bir öğrenme ortamı yarattığını ve bilgisayar dersine karşı pozitif düşünceler geliştirdiklerini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of dynamic geometry based computer instruction on eighth grade students' achievement in geometry, attitudes toward geometry and technology compared to traditional instruction. Moreover, it was aimed to get the students' ideas about the effects of computer based instruction and to interpret their learning process. The study was quasi-experimental design that includes experimental and control groups. The sample of the study was 36 eighth grade students (18 students in experimental and 18 students in control group) from a public elementary school in Ankara. The study was conducted in the 2012-2013 academic year, lasting 16 lesson hours (four weeks). The data were collected from geometry achievement test, geometry and technology attitude scale. The quantitative analyses were carried out by using independent-samples t-test analyses and correlation analysis. The results revealed that dynamic geometry based computer instruction had a significant effect on students' achievement in geometry compared to traditional instruction. The results also indicated that dynamic geometry based instruction had a significant effect on students' attitudes toward geometry and technology compared to traditional instruction. Correlation analysis showed that higher level of 8th grade students' achievement in geometry associated with higher level of their attitudes towards geometry. Moreover, open ended questions indicated that computers created a dynamic learning environment which supported students' learning process and developed positive ideas about computer instructions.