The relationship between working memory, English (L2) and academic achievement of 12-14 year-old Turkish students: The effect of age and gender
12-14 yaşındaki Türk öğrencilerde işler bellek, İngilizce ve akademik başarı arasındaki ilişki: Yaşın ve cinsiyetin etkileri
- Tez No: 345152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY CEDDEN EDİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12-14 yaş aralığındaki ortaokul öğrencilerinin akademik başarıları ve İngilizce ile işler bellekleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışma, ayrıca, yaş ve cinsiyet faktörlerinin işler bellek kapasitesi ve onun akademik başarı ile ilişkisi üzerinde etkilerini de inceler. Veriler Kırşehir, Türkiye'de iki devlet ortaokulundaki 12-14 yaşında çocuklardan (N=54) toplanmıştır. Sözel işler bellek, okuma aralığı testi ve geriye doğru rakam aralığı testi ile ölçülmüştür. Akademik başarı, İngilizce (yabancı dil), Türkçe (ana dil), sosyal bilimler, matematik ve fen bilimlerinden oluşan temel ortaokul derslerindeki performanslarına göre belirlenmiştir. Çalışma, işler bellek kapasitesinin, her bir dersteki başarı üzerindeki tahminsel rolünü incelemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the relationship between working memory, English as a second language and academic achievement of secondary school students between the ages of 12-14. The study also examines the effects of age and gender factors on working memory capacity and its relation with academic attainments. Data were collected from 12-14 year-old children (N=54) in two state secondary schools in Kırşehir, Turkey. Verbal working memory was assessed by a reading span (RS) test and a backward digit span (BDS) test. Academic achievement was determined by performance on basic secondary school courses which were English (foreign language), Turkish (mother tongue), Social Sciences, Mathematics and Science. The study examined the predictive role of working memory capacity on success on each course.