How do Turkish sport coaches access the knowledge of sport science?
Türk antrenörler spor bilimerinde üretilen bilgiye nasıl ulaşırlar?
  1. Tez No: 345151
  2. Yazar: KORAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. LEVENT İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amaçları aşağıdaki sorulara Türk antrenörlerinin ilgili özelliklerini inceleyerek cevap bulmaktır; 1) Antrenörler spor bilimi araştırmalarını nasıl algılamaktadırlar 2) Antrenörler ihtiyaçları olan bilgiye hangi kaynaklardan ulaşmaktadırlar 3) Antrenörler ihtiyaçları olan bilgilere ulaşırken hangi engellerle karşılaşmaktadırlar Katılımcılar farklı sporlardan ve antrenörlük seviyelerinden aktif olarak Ankara ilinde çalışan 321 antrenörden (265 erkek, 66 kadın) oluşmaktadır. Veri toplama amacıyla Reade, Rodgers ve Hall (2008) tarafından geliştirilen Antrenörler için Yeni Fikirler Anketi Türk kültürüne uyarlanmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistik?ten, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Bulgulara göre, antrenörlerin % 78'i spor bilimi araştırmalarının branşları ile ilgili yeni fikirler sağladığına inanmaktadır. Fakat antrenörlerin araştırmaya ihtiyaç duydukları alanlar ile onların yapılan mevcut araştırmalar hakkındaki algıları arasında boşluklar bulunmaktadır. Antrenörler yeni bilgi edinmede çoğunlukla seminerlere katılma ve diğer antrenöre danışma yöntemlerini kullanmakta iken, bilimsel makaleleri ise bilgi edinim kaynağı olarak son sıralara koymuşlardır. Antrenörler sırasıyla bilginin kaynağını bulma spor bilimlerinden elde edilen bilimlerinden elde edilen bilgiyi antrenörlük uygulamasına dönüştürebilme, maddi destek alma ve dil bariyeri ile karşılaşmayı yeni bilimsel bilgiye ulaşma yolundaki ana engeller olarak belirtmişlerdir. Ki kare analizleri sonucunda yeni bilgiye ulaşmada antrenör algılarının ve tercihlerinin onların belirli demografik özelliklerine (eğitim seviyesi, antrenörlük lisans seviyesi, takım antrenörü veya bireysel antrenör olmak, profesyonellik, deneyim ve cinsiyet) bağlı olarak değişiklik gösterdiği bulunmuştur. Sonuç olarak, antrenörlerin ihtiyaçları ile onların spor bilimlerinde üretilen bilgi hakkındaki algıları arasında önemli farklılıklar vardır. Antrenörler spor bilimlerinde üretilen bilgiye yeterince etkili bir biçimde ulaşamamakta ve onu kendi profesyonel gelişimleri yönünde etkili bir biçimde kullanamamaktadırlar. Antrenörler için ileri eğitim olanakları, nitelikli kaynakların üretimi ve bunların kullanılmasının desteklenmesi sağlanılarak iki taraf arasındaki bilgi transferi boşluğu ve antrenörlerin bilgiye ulaşmadaki karşılaştıkları engeller ortadan kaldırılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the following research questions in Turkish coaching context: a) How do coaches perceive sport science research b) Which sources do coaches utilize when obtaining the knowledge they need c) What obstacles do coaches confront when trying to access the knowledge they need Participants were 322 coaches (256 men, 66 women) from diverse sports and coaching levels working in Ankara. New Ideas for Coaches questionnaire by Reade, Rodgers and Hall (2008) was translated and adapted into Turkish for the current study. There was a strong concurrence between Turkish coaches in terms of the belief that sport science contributes to sport (%78). Gaps exist, however, between what coaches were looking for and the research that is being conducted. Coaches were most likely to attend seminars or consult other coaches to get new information. Scientific publications were ranked very low by the coaches. The barriers to the coaches access to sport science were finding out the source of information, being able to implement the knowledge that was obtained from sport sciences into field of coaching, lack of monetary support for the expenses about obtaining knowledge, and language barrier respectively. Coaches demographic characteristics influenced their perceptions of and preferences for obtaining new information. Strategies to remove the barriers could include providing further education opportunities for coaches and eligible scientific knowledge sources to ensure successful knowledge transfer.