Perceptions of first-year university students on first-year on-campus seminar course at METU-NCC
ODTÜ-KKK'deki kampüste ilk yıl semineri dersine dair üniversitedeki ilk yıl öğrencilerinin algıları
  1. Tez No: 345163
  2. Yazar: EMİNE KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez çalışması Orta Doğu Teknik Üniversitesi-Kuzey Kıbrıs Kampüsünde verilen GPC 100 Kampüste İlk Yıl Semineri (GPC 100) adlı dersteki ilk yıl öğrencilerinin deneyimlerini araştırmıştır. Bu çalışmanın amacı 2011 Güz döneminde GPC 100 dersinde kayıtlı olan öğrencilerin derse karşı ilgilerini ve dersin amaçlarına, içeriğine ve uygulanmasına dair algılarını ölçmektir. Çalışmada betimleme yöntemi kullanılmış ve GPC 100 dersinde kayıtlı bütün öğrencilere Ocak 2011de internet üzerinden kapalı ve açık uçlu sorulardan oluşan bir anket uygulanmıştır. Anket 255 öğrenci tarafından doldurulmuştur. Bulgular öğrencilerin büyük çoğunluğunun derse ilgili olduğunu göstermiştir. Ayrıca çalışma GPC 100 dersinin kampusu ve akademik programları tanıtma amacını gerçekleştirmede başarılı olduğunu ancak ilk yıl öğrencilerinin üniversiteye alışmalarına yardımcı olma amacını gerçekleştirmede ise yetersiz olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunun yanı sıra, çalışma öğrenciler tarafından akademik programlar ve konularla ilgili içeriğin faydalı bulunduğunu ancak öğrencilerin bağımlılık ve mutluluk gibi sağlıkla alakalı konulardan yeterli derecede faydalı görmediklerini düşündüklerini ortaya çıkarmıştır. Öğrenciler, içerikte lisans programlarına ait konularına daha fazla yer verilmesini önermişlerdir. Ayrıca çalışma öğrencilerin tartışma ve seminer ağırlıklı öğretim yöntemlerinden memnun olduklarını ve bu şekilde işlenen derslerin daha fazla olmasını önerdiklerini ortaya çıkarmıştır. Buna ek olarak, çalışma katılımcıların akran danışmanlarından memnun olduklarını ve akran danışmanlarının deneyimlerinin geçiş döneminde kendilerine kampüsü tanıma ve üniversitenin akademik ve sosyal yaşantısına alışmakta çok yardımcı olduğunu düşündüklerini göstermiştir. Ek olarak, çalışma öğrencilerin GPC 100 dersine karşı olan ilgileri ve dersin içeriği ile uygulanmasına dair algıları açısından gruplar arasında bir tanesi hariç istatistiksel bir fark olmadığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigated the perceptions of first-year students who enrolled in GPC 100 First-Year On-Campus Seminar (GPC 100) course offered at Middle East Technical University-Northern Cyprus Campus. The purpose of this study was to evaluate first-year students overall interest and their perceptions with regard to the objectives, content and implementation of the course. A survey design was utilized, and an online survey questionnaire including both closed-ended and open-ended items was administered to all the first-year students who enrolled in GPC 100 course in January 2011. The survey was completed by 255 students. The findings yielded that the majority of the students were interested in the course. The study also revealed that GPC 100 course was successful in achieving its goals related to introducing the campus and academic programs; yet, it was weak in assisting first-year students adjustment to the university. In addition, the study revealed that topics on academic programs and issues were found to be useful by students; but, subjects? perceptions on the content revealed that they did not get enough benefit from topics related to health issues as wellness and addictions. The students suggested that more emphasis should be given on topics related to undergraduate programs. Moreover, the study revealed that the students were satisfied with discussion and seminar related instructional strategies. Furthermore, the study revealed that the subjects were pleased with having peer mentors during the course, and the experiences of peer guides had helped them get to know the campus and adapt academic and social life at university. Additionally, the study yielded no statistically significant differences between groups ? except for one ? in regard to students? interest toward GPC 100 course and their perceptions of content and implementation of the course.