Türkiye'de göç veren illerde iç göç sorununun yönetiminde stratejik planlama modeli yapılandırılması
Structuring strategic planning model for managing internal migration problem in cities of Türkiye which are exposed to internal migration
  1. Tez No: 345336
  2. Yazar: NERMİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN MURAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Her geçen gün etkileri hissedilir derecede artan iç göç sorununa etkin ve uygulanabilir çözümler bulma ihtiyacı, yıllardır farklı platformlarda dile getirilmektedir. Bu hususta, iç göç sorununu farklı boyutları ile analiz eden geniş kapsamlı bir araştırma ihtiyacı mevcuttur. Bu araştırma, Türkiye'de iç göç yönetimi sürecinde etkin karar alma sistematiği geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu çerçevede, düzensiz göçle mücadele etmek için ilgili karar vericilere yöntemsel altyapı desteği sağlanarak, stratejik planlama çalışmalarına sistematik bir bakış açısı kazandırılmaktadır.Bu amaçlara ulaşmak için göç veren ilin GZFT analizi faktörleri göç önleme stratejileri ile ilişkilendirilerek, Stratejik Planlama Modeli Önerisi (GÖÇ-SPM TÜRKİYE) geliştirilmiştir. Modelde GZFT analizinin çok ölçütlü karar verme tekniklerinden biri olan AAS yöntemi ile bütünleştirilmesinden oluşan GZFT-AAS yöntemi kullanılmıştır. Geliştirilen model, göç veren illerden biri olan Zonguldak iline uygulanmıştır. Araştırmada ilin güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatları, tehditleri ve göç önleme stratejileri belirlenerek söz konusu faktörler önceliklendirilmiştir. Zonguldak ili için yapılan bu uygulamanın referans alınarak, göç veren tüm illere uygulanması ileri çalışma planı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Each day the need for finding effective and workable solutions to internal migration problem whose effects increase noticeably, have been expressed in different platforms for many years. In this respect, there is a need for extensive research that analyzes the problem of internal migration with different aspects. This study aims to develop an effective decision making systematic in the management of internal migration process in Türkiye. In this context, the decision makers have gain a systematic perspective and methodical infrastructure support by the help of this study to fight with irregular migration.In order to achieve these goals, the Proposal for Strategic Planning Model (MIGRATION-SPM TÜRKİYE) was developed in relation with SWOT analysis factors and migration prevention strategies of the city which has been exposed to migration. In the model, SWOT-ANP constituted with the integrated method of ANP which is one of the multiple criteria decision making techniques of SWOT analysis was used. The developed model, applied to city of Zonguldak which is exposed to migration. In this study, the factors in question have been prioritized by identifing aspect of strengths, aspect of weaknesses, the opportunities, the threats and migration prevention strategies of the city. The work plan is presented as future implementation plan to all cities which are exposed to migration with reference to this practice for Zonguldak.