Turkey's foreign policy towards Kazakhstan in the Post-Soviet Period
Sovyet Sonrası Döneminde Türkiye'nin Kazakistan'a yönelik dış politikası
  1. Tez No: 345528
  2. Yazar: DASTAN ALMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez bölgesel bir güç olarak Türkiye'nin politika ve stratejisi ile ilgilenmektedir. Bu bağlamda, tezin temel amacı bölgesel ilişkiler sisteminde Türkiye'nin rolünün yerini bulmak ve Kazakistan'daki nüfuz seviyesini analiz etmektir. Bu tez, Osmanlı İmparatorluğu?nun dağılmasından başlayarak ve Soğuk Savaş?ın sona ermesi ile biten, Türkiye?nin Orta Asya?daki varlığının kökenleri ve tarihi analiz tartışması ile başlar. Tezin büyük bir kısmı Türkiye ve Kazakistan arasındaki ikili ilişkiler için ayrılmıştır. Bu kısım siyaset, askeri, ekonomi ve kültür gibi ikili işbirliğinin tüm yönlerini içermektedir. Son olarak, bu tez bölgede ve özellikle Kazakistan?da jeopolitik vakum?u doldurma çabası içinde olan Türkiye?nin Çin, ABD ve Rusya Federasyonu gibi Büyük Güçleri ile mücadelesini anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with the policies and strategies of Turkey as a regional power. In this context, the main purpose of the thesis is to locate Turkey?s role in the system of regional relations and to analyze its level of influence in Kazakhstan. This thesis starts with a discussion of the origins and the historical analysis of Turkey?s presence in Central Asia starting from the dissolution of the Ottoman Empire and finishing with the end of the Cold War. A particular attention is paid to the bilateral relations between Turkey and Kazakhstan in the post-Soviet period, including all aspects of bilateral cooperation such as politics, military, economy and culture. Finally, this thesis briefly discusses how Turkey?s struggle for fulfilling the geopolitical vacuum in the region and especially in Kazakhstan is challenged by a number of major powers such as China, The United States and the Russian Federation.