The policies of Nikephoros II Phokas in the context of the Byzantine economic recovery
Nikephoros II Phokas'ın Bizans'ın ekonomik iyileşmesi bağlamında politikaları
- Tez No: 345529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RICHARD DIETRICH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, Nikephoros II Phokas?ın politikaları ve askeri mücadelelerini, Bizans ekononmisinin dokuzuncu yüzyıldan onbirinci yüzyıla kadar olan kademeli iyileşmesine odaklanarak incelemektedir. İmparatorun Kilikya? daki başarılı askeri mücadeleleri,adı geçen ve Bizans İmparatorluğu?nun daha agresif bir duruş amasına neden olan iyileşmenin sosyal ve mali bir etkilenmesi olarak kabul edilir. Tez üç bölümden oluşmaktadır; birinci bölüm ekonomik iyileşmenin nedenlerini ve yöntemlerini; ikinci bölüm Phokas?ın politikalarını; ve üçüncü bölüm imparatorun doğudaki mücadelelerini anlatmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sınırlı miktarda tedarik edilen değerli metallerin ve para basmadaki orta evre gelişiminin, dokuzuncu yüzyılda devletin ekonomideki rolünü nasıl azalttığını ve paradoksal olarak bu durumun nasıl daha zengin bir toplum yarattığını ve devletin bu zengin toplumdan vergi almak için nasıl mücadele ettiğini görmektir. Bu durum Nikephoros Phokas tarafından yeni politika devirlerinin daha açık bir şekilde militarist yönde uygulanmasını, Bizans devletinin doğuda , özellikle de savunmasız ve zengin Müslümanlara karşı,mali yönde gelişmesi nihai amacıyla körüklemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis will analyze the policies and the eastern military campaigns of the Byzantine emperor Nikephoros II Phokas, focusing on their correlation with the gradual recovery of the Byzantine economy that took place from the ninth to the eleventh century. The emperor?s conquering campaigns in Cilicia are seen as a response to the social and fiscal effects of said recovery, which caused the Byzantine state to assume a more aggressive stance.The thesis is structured in three parts, the first dealing with the causes and modes of the economic recovery, the second examining the policies of Phokas and the third detailing his campaigns in the east. The aim of this work is to see how the limited supply of precious metals and the growth of intermediate stages in the circulation process of coinage by the end of the ninth century reduced the relative role of the state in the economy, producing the paradoxical phenomenon of a richer society and a state struggling to get tax revenues. This situation prompted the new policy-making circles led by Nikephoros Phokas towards the implementation of a more distinctly militaristic policy with the final goal of expanding the fiscal basis of the Byzantine state eastwards, towards those Muslim entities that satisfied the criteria of vulnerability and wealth.