Aile işletmelerinde birinci nesilden ikinci nesle geçiş sürecinde yaşanan sorunlar
The problems arose in the transition process from first generation to second generation of family businesses
- Tez No: 477369
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRIM OSMAN ÇETMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Küresel dünyanın da etkisiyle, işletme ortamı da gelişen teknoloji ve artan rekabet bağlamında problemlerle karşılaşmaktadır. Aile işletmelerin birinci nesilden ikinci nesle geçiş sürecini de bu açıdan bakıldığında, bir o kadar zorlaştırmaktadır. Aile işletmelerinde lider/ yöneticiler bu rekabet ortamının içinde teknolojinin yanı sıra insanların aile, geçim, sosyal problemlerini işletmeye olumsuz yansıtmamaları için hassasiyetle insan merkezli ve liderlik davranışını değişken durumlara uyarlayarak yönetim süreçlerine yön vermelidir. Bu çalışmada, bu sürecin kalitesine etki edebilecek, liderlik türleriyle ilgili literatür çalışmalarına yer verilmiş, aile işletmelerinde özellikle nesilden nesle geçiş sürecinde, tek tip bir liderliğin başarılı olacağına dair bir sonuca varılmamıştır. Bunun yerine, aile işletmelerinin, aile değerleriyle bir bütün olduğu ve faaliyet gösterdiği sosyal yapının da değer ve normlarını özünde barındırdığı çıkarımına varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Aile İşletmeleri, Liderlik, Nesiller Arası Aktarım, Birinci Nesilden İkinci nesle geçiş süreci
Özet (Çeviri)
With the influence of the global world, the business environment also faces problems in the context of developing technology and increasing competition. The process of transition from the first generation to the second generation of family businesses is also becoming more difficult when viewed from this perspective. Leaders / managers in family businesses should guide management processes by adapting human-centered and leadership behavior to variable situations so as not to adversely affect people's family, livelihood, and social problems in addition to technology within this competitive environment. In this study, literature studies on leadership types that can affect the quality of this process have been given, and there is no conclusion that a single type of leadership will succeed in family business, especially in the transition from generation to generation. Rather, it has come to the conclusion that family businesses are a whole with family values, and that the social structure in which they operate is in essence the values and norms. Key Words : Family Business, Leadership, Intergenerational Transfer, Transition process from first generation to second generation