Adölesanlarda sosyal medya kullanımının depresyon ve yalnızlığa etkisi
The effect of social media use on depression and loneliness in adolescents
  1. Tez No: 624544
  2. Yazar: SEVİNÇ YAŞAR CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KAVAK BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, adölesanlarda sosyal medya kullanımının depresyon ve yalnızlığa etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Kesitsel tipte yapılan araştırma Mart 2019-Ocak 2020 tarihleri arasında Mardin il merkezinde bulunan ortaöğretim kurumlarında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi yapılan güç analizi ile 599 öğrenci olarak belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında; Tanıtıcı Özellikler Formu, Ergenlerde Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, UCLA Yalnızlık Ölçeği, ve Reynolds Ergenlerde Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin Analizinde; yüzdelik dağılım, bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi, Kruskall Wallis ve regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Adölesanların sosyal medya bağımlılığı toplam puan ortalaması 6.21±2.50 (orta düzey), depresyon toplam puan ortalaması 67.60±15.59 (orta düzey), yalnızlık toplam puan ortalaması 58.65±9.90 (orta düzey) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of social media use on depression and loneliness in adolescents. Material and Method: The cross-sectional study was conducted between March 2019 and January 2020 in Mardin city center. The sample of the study was determined as 599 students with the power analysis. In the collection of data; Descriptive Characteristics Form, UCLA Loneliness Scala, Social Media Addiction Scala in Adolescent and Reynolds Depression Scale in Adolescents were used. In the Analysis of Data; percentage distribution, mean, independent samples t test, kruskall wallis, variance analysis and regression analysis were used. Results: The total mean score of social media dependency of adolescents was 6.21 ± 2.50, the total mean score of depression was 67.60 ± 15.59, and the total mean score of loneliness was 58.65 ± 9.90.