Kayseri-Gülük hamamının restitüsyonu ve restorasyon önerileri
Restitution restoration proposals of Gülük Bath in Kayseri
  1. Tez No: 34589
  2. Yazar: İSMAİL TOKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ÇETİNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
KAYSERİ-GULUK HAMAMININ RESTİTÜSYONU VE RESTORASYON ÖNERİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) İSMAİL TOKER GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT, 1994 OZ Bu tezin konusu; Kayseri Merkez Melikgazi İlçesi, Gülük Mahallesinde bulunan Gülük Camii ve Medresesinin kuzeyindeki“Gülük Hamamı”dır. Hamam; şehrin ana caddelerinden Sivas Caddesine Düğenönü Meydanında güneyden bağlanmış Otel Sokağı üzerindedir. Bu çalışmanın 1. bölümünde şehrin tarihçesine ve hamam yapılarının tarih içindeki gelişimine yer verilmiştir. 2. bölümde rölöve çizimi ve fotoğrafların da yardımı ile eserin detaylı tarifi yapılmıştır. 3. bölümde eserin özgün halinin tesbitine ve tarihlendirilmesine yer verilmiştir. Son bölümde ise esere verilebilecek fonksiyon araştırılarak restorasyon önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
RESTITUTION AND RESTORATION PROPOSALS OF GÜLÜK BATH IN KAYSERİ (M. Sc. Thesis) ISMAIL TOKER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY, 1994 ABSTRACT The theme of this thesis is Gülük bath which is located at the north of Gülük Mosque and Madrasah in Gülük province, Melikgazi Kayseri. The building is on Otei street which is linked from south to Düğenönü Square and Sivas Street, one of the main streets of the city. The history of the city and the historical development of the ''hamam" buildings took place in the first chapter of this thesis. A very detailed description of the building by the help of measured drawings and photographs done in the second chapter. In the third chapter, the original condition of the building and its historical research took place. II