Investigation of hadronic decays by Dalitz plot analysis
Dalitz grafiği analizi ile hadronik bozunumların incelenmesi
  1. Tez No: 346015
  2. Yazar: MURAT BULDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında yüksek enerjili parçacık bozunumlarının kuantum mekaniksel ve kinematik özellikleri Dalitz grafikleri kullanılarak incelenmiştir. Son durumunda üç parçacık bulunan bozunumlardaki rezonans süreçleri Dalitz grafikleri sayesinde gözlenebilmektedir. Bozunum deneylerinden edinilen veriler kullanılarak oluşturulan Dalitz grafikleri için farklı analiz metotları bulunmaktadır, bu metotlar incelenerek birbirlerine olan üstünlükleri ve uygulanabilirlikleri tartışılmıştır. Madde anti-madde arasındaki asimetriyi gösteren CP bozulumunu incelemede Dalitz grafiği analizi yöntemi kullanılabilmektedir. Bozunumlardaki rezonans süreçlerinde CP bozulumunun varlığının Dalitz grafiğinde gözlenebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we investigate the quantum mechanical and kinematical features of the high energy particle decays via Dalitz Plot Analysis. Dalitz plot analysis can be used to study the dynamics of three-body decays that expected to proceed through intermediate resonant two-body modes. There has been various analysis methods introduced to generate Dalitz Plots using the experimental results from the particle decays, we have investigated these methods and discussed their properties. DalitzPlot Analysis can also be used to investigate the CP violation of the decays which shows the asymmetry between matter and anti-matter. The existance CP violation at the resonant decays can be shown using Dalitz Plot Analysis.