Acacetin molekülünün geometrik yapısı ve titreşim frekanslarının deneysel ve teorik incelenmesi
  1. Tez No: 346163
  2. Yazar: ÖKKEŞ GÖZDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİK RACİ SERTBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Acacetin molekülünün moleküler yapısı farklı konformasyonlar kullanılarak çalışıldı. Molekülün en kararlı yapısı tayin edildikten sonra, Gaussian 03 paket programında B3LYP yöntemi cc-pVDZ ve cc-pVTZbaz setleri kullanılarak, molekülün titreşim frekansları ve geometrik parametreleri teorik olarakhesaplandı. Daha sonra Acacetin molekülünün titreşimleri deneysel yöntemlerle belirlendi. Bu deneysel yöntemler FT-IR spektroskopisi ( 4000 ?400 cm-1 bölgesinde ) ve FT-Raman spektroskopisi ( 3500 50 cm-1 bölgesinde ) olarak verildi. Son olarak elde edilen sonuçlar, deneysel ve teorik olarak karşılaştırılarak tartışıldı. Anahtar kelimeler FT-IR ve FT-Raman spektrumu Yoğunluk Fonksiyon Teorisi (DFT) Toplam Enerji Dağılımı (TED) Acacetin (5,7-dihydroxy-4'-methoxyflavone)
Özet (Çeviri)
In this study, the molecular structure of molecule Acacetin studied using different conformations. After being assigned to the most stable structure of the molecule, Gaussian 03 package program B3LYP method using the cc-pVDZ and cc-pVTZ basis set, the geometric parameters of molecule and the vibrational frequencies of the molecule theoretically calculated. Then acacetin molecule vibrations were determined by experimental tests. These experimental techniques assigned as FT-IR spectroscopy (4000 - 400 cm-1 region) and FT-Raman spectroscopy (3500-50 cm-1 region). Finally, the results obtained are discussed and compared experimentally and theoretically. KEYWORDS FT-IR and FT-Raman spectra, Density Functional Theory (DFT) Total Energy Distribution (TED) Acacetin (5,7-dihydroxy-4'-methoxyflavone)