Alevli atomik absorbsiyon spektrometresi ile molibden tayininde bazı iyonların girişimlerinin sistematik olarak incelenmesi ve girişimlerin bastırılması
Systematic investigation for interferences of some ions in molybdenum determination by flame atomic absorption and superpression of the interferences
- Tez No: 34619
- Danışmanlar: PROF.DR. A. REHBER TÜRKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ALEVLİ ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROMETRESİ İLE MOLİBDEN TAYİNİNDE BAZI İYONLARIN GİRİŞİMLERİNİN SİSTEMATİK OLARAK İNCELENMESİ VE GİRİŞİMLERİN BASTIRILMASI (Doktora Tezi) Olcay ŞENDİL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1994 ÖZ Bu çalışmada Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrometresi (FAAS) ile Mo tayininde Mg, Ca, Sr, Ba, Al, Cd, Mn ve Fe'in kimyasal girişimleri sistematik olarak araştırıldı. Çok önemli kimyasal girişime neden olan bu elementlerin etkisi ayrıntılı olarak çalışıldı.Toprak alkali elementlerinin varlığında molibdenin absorbansında büyük azalma gözlendi. Al, Cd, Mn ve Fe ise numunedeki konsantrasyonlarına bağlı olarak molibdenin absorbansında değişik etkilere sebep oldular. Molibden üzerine olan girişimleri yok etmek için Na-DDTC, NH4CI ve NajHPO,^ denendi. Na- DDTC, NH4CI ve Na2HP04 belirli bir girişim yapan element konsantrasyonuna kadar girişimleri bastırdı. Girişim yapan elementleri içeren sentetik numune ve gerçek numunede (çelik) optimum deney şartlarında molibden tayini yapıldı. Sonuçların doğruluğu ve kesinliği bastına reaktif kullanılmasıyla makul oranda artırıldı. Bilim kodu 405.03.01 Anahtar kelimeler Sayfa adeti Tez yöneticisi Molibden tayini, girişimler, alevli atomik absorpsiyon spektroskopisi 107 Prof. Dr. A. Rehber TÜRKER
Özet (Çeviri)
SYSTEMATIC INVESTIGATION FOR INTERFERENCES OF SOME IONS IN MOLYBDENUM DETERMINATION BY FLAME ATOMIC ABSORPTION SPECTROMETRY AND SUPPRESSION OF THE INTERFERENCES (Ph.D. Thesis) Olcay ŞENDİL GAZİ UNIVERSITY INSTITUI OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1994 ABSTRACT In this study, chemical interferences of Mg, Ca, Sr, Ba, Al, Cd, Mn and Fe on molybdenum determination by Flame Atomic Absorption Spectrometry (FAAS) were investigated systematicaly. The influence of these elements which causes the most important chemical interferences was therefore studied in detail. Great decrease in molybdenum absorbance was observed in the presence of alkaline earth metals. Al, Cd, Mn and Fe caused variable effects on molybdenum absor bance depending on their concentrations in the sample. Na-DDTC, NH4CI and Na2HP04 were tested to eliminate interferences on molybdenum. The usage of Na-DDTC, NH4CI and Na2HP04 supressed the interferences up to a certain inter fering elements' concentration. Molybdenum determination was performed in syn thetic sample containing interfering elements and real sample (steel) as well un der optimum experimental conditions. The accuracy and precision of results were increased reasonably by using suppressing agent. Science code : 405.03.01 Key words : Molybdenum determination, interferences, flame atomic absorption spectroscopy Page number : 107 Adviser : Prof. Dr. A. Rehber TÜRKER