Fitoöstrojenik etkili yem hammaddelerinin etlik piliçlerin büyüme performansı, kemik gelişimi ve bacak sağlığı üzerine etkileri
The effects of phytoestrogenic feed sources on broiler's growth performance, bone development and leg health
- Tez No: 346204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERAFEDDİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, fitoöstrojenik etkili farklı yem hammaddelerinin etlik piliçlerde besi performansı ve sağlıklı kemik gelişiminde rolü olan bazı parametreler üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. 0 günlük yaşta 80 adet dişi ve 80 adet erkek etlik civciv (Ross-308), her biri 16 dişi ve 16 erkek hayvandan oluşan beş yemleme grubuna ayrılmıştır. Hayvanlar altı hafta süreyle bazal rasyon (kontrol grubu), lignan içeren (keten tohumlu), izoflavon içeren (soyalı), lignan ve izoflavon içeren (keten + soyalı)veya ticari yem (ticari kontrol grubu) ile beslenmişlerdir. Hayvanların su yeme ulaşımı serbest bırakılmıştır. Piliçlerin günlük yem tüketimleri, haftalık canlı ağırlık kazançları, deneme sonunda soğuk karkas ağırlıkları saptanmıştır. Kesim sonrası sol butların femur ve tibia kemikleri uzunluk, kalınlık ve ağırlıkları ölçülmek üzere karkaslardan alınmıştır. Daha sonra bu kemikler üç nokta kırılma testine ve mineral analizine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different phytoestrogenic feed sources on broiler?s growth performance and some parameters those have roles on healthy bone development. On the 0 day of age 80 female and 80 male chicks (Ross-308), each consisting of 16 female and 16 male animals, were divided into five feeding groups. The animals were fed with basal diet (control group), containing lignan (with flaxseed), containing isoflavone (with soybean), containing lignan and isoflavone (flaxseed+soybean) or commercial feed (commercial control group) during six weeks. The access to feed and water was free. Daily feed intake, weekly weight gain, at the end of study cold carcass weights were established. After slaughtering femora and tibia bones of left thighs were taken from the carcasses to measure the lengths, thicknesses and weights. Later, these bones were evaluated to three-point bending test and mineral analyses.