The effects of different levels of dietary supplemented Mannan oligosaccharides (MOS) in different salinty on growth and improvement of Litopenaeus vannamei(Penaeidae:Decapoda)
Farklı oranlarda yeme eklenen Mannan oligosakkarit'in farklı tuzluluklarda Litopenaeus vannamei'nin büyüme ve gelişmesine etkileri
- Tez No: 346206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER AYÇE GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada iki farklı oranda (2 ve 4) yeme eklenen mannan oligosakkarit (MOS)'in farklı tuzluluklarda (s) (20 ve 38) Litopenaeus vannameinin büyüme ve gelişmesine etkileri araştırılmıştır. Araştırma Mustafa Kemal Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi, Deniz ve Tatlı Su Balıkları Uygulama Ünitesinde yürütülmüştür. Jüveniller, 6 grupta (38 s-0 MOS, 38 s-2 MOS, 38 s-4 MOS, 20 s-0 MOS, 20 s-2 MOS ve 20 s-2 MOS) ve üç tekerrürlü olarak 18 adet akvaryuma (80x40x40 cm, 15 Litopenaeus vannamei/akvaryum, 0,43±0,44 g) stoklanmıştır. Deneme 80 gün sürdürülmüştür. Araştırma sonucunda; 38 tuzlulukta, 2 ve 4 düzeyinde MOS ilave edilen yemlerin karidesin büyüme parametrelerini (canlı ağırlık ortalamaları, canlı ağırlık kazancı, günlük canlı ağırlık kazancı, spesifik büyüme oranı) ve yaşama oranını pozitif etkilediği, fakat bu gruplarla 20 tuzluluktaki 2 ve 4 MOS ilaveli gruplar hariç (p0,05).
Özet (Çeviri)
The present study was to test the effects of mannan oligosaccharides (2and 4) in different salinity (s) levels (20and 38) on growth of white shrimp, Litopenaeus vannamei. The study was carried out at Marine and Freshwater Fish Research Unit (Faculty of Marine Science and Technology, Mustafa Kemal University) in Iskenderun. For 6 groups and 3 replicates, 18 tank were used (80x40x40 cm, 15 Litopenaeus vannamei/tank, 0,43±0,44 g). Groups are 38s-0 MOS, 38s-2MOS, 38s-4MOS, 20s- 0MOS, 20s-2MOS and 20s-2MOS treatments. Research was continued 80 days. The results of the experiment indicated that the diet supplemented with 2and 4 MOS in 38salinity, enhanced the growth parameters where as statistically indifferences; including the live weight, live weight gains, daily live weight gains specific growth rate and survival rate (p>0,05). At the end of the study the highest weight gain were detected as 6,65±1,874 g in 38s-4MOS, 6,57±2,134 g in 38s-2MOS, 6,21±2,164 g in 20s-0MOS, 5,88±2,345 g in 38?-0MOS groups respectively. The lovest weight gain were found as 4,66±2,075 g in 20s-2MOS and 4,74±1,399 g in 20s-4MOS groups. Respect of the growth and survival rate more succesfull higher salinity (38) MOS groups and also comparing with the hepatopancreas histology no differences were decetted between the groups. In coclusion, MOS suplamentation in low salinity levels were not promote the growth parameters in L.vannamei. Keywords : Shrimp, Litopenaeus vannamei, Mannan oligosaccharides, Salinity, Hepatopancreas histology