Ankaradaki İlk ve Ortaöğretim öğrencilerinin genel müzik eğitiminden beklentileri
Expectations of primary and high school students in Ankara from general music education
- Tez No: 34633
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ANKARA'DAKÎ İLK VE ORTA ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN GENEL MÜZİK EĞİTİMİNDEN BEKLENTİLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Mansur Özen GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1994 ÖZ Bu araştırma, Ankara'daki İlk ve Orta Öğretim öğrencilerinin“Genel Müzik Eğitimi”nden beklentilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, ilk ve orta öğretim öğrencilerinin genel müzik eğitimine yönelik temel konulardaki beklentileri anket, yoluyla belirlenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda önce 60'ı İlkokul, 60'ı Ortaokul, 60'ı Lise son sınıf olmak üzere toplam 180 öğrenciye anket uygulanıp görüşleri alınmış ve bunlardan elde edilen bulgular tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin çok büyük bir bölümü; müzik dersinin her öğrenci tarafından okunması, her öğrenciye en az bir çalgı öğretilmesi beklentisi içindedirler. Bunların yarımda, öğretilen şarkıların her müzik türünün en uygun örneklerinden oluşmasını, konu bakımından çok çeşitli ve zengin olmasını, müzik dersinin kendilerim müziği meslek edinmeye yönlendirmesini, dinledikleri müzik ve izledikleri müzik etkinliklerini eleştirebilme gücü kazandırmasını beklemektedirler. Bilim Kodu Anahtar Kelime Sayfa adedi Tez Yöneticisi 5000019 Beklenti 56 Prof.Dr. AH UÇAN n
Özet (Çeviri)
EXPECTATIONS OF PRIMARY AND HIGH SCHOOL STUDENTS IN ANKARA FROM GENERAL MUSIC EDUCATION (M.SC.THEStS) Mansur ÖZEN GAZİ UNIVERSITY INSTITUDE OF SCIENCE June 1994 ABSTRACT This research has been made in order to find out the expectations of primary and high School Students' in Ankara from“General Music Education”. With this purpose the expectations of Primary and High School Students' from the basic points of general music education have been determined and considered by a questionaire. This questinaire is applied on 180 student of wich 60 of them are primary, 60 of them are high school and 60 of them are lycee students. Their opinions have been taken and the findings that have been acheived are considered in tables. According to the findings of this research it is seen that most of the students are in the expectation that every student should take music lessons and they want to be thought at least one musical instrument. Besides, they expect the songs that are thought to be between instrument. Besides, they expect the songs that are thought to be betweeen the best examples of each kind of music. They want them to be rich in subject and to be different. They expect the music lessons to lead them to Choose music as a profession and to give them the ability to criticize the music that they are listening or to criticize the musical activities. Code of Science : 5000019 Key Word : Expectation Number of Pages : Director of the Thesis : Pof. Dr. Ali UÇAN in