Farklı azot kaynaklarının Cystoseıra barbata'nın büyüme ve biyokimyasal komposizyonuna etkisi
Effect of nitrogen sources on growth and biochemical composition of Cystoseira barbata
- Tez No: 346373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Cystoseira barbata (Stackhouse) C. Agardhın büyümesi ve biyokimyasal kompoziyonuna azot kaynaklarının (NaNO2, (NH4)2CO3 ve CH4N2O) etkisi araştırılmıştır. Denemeler süresince, en yüksek büyüme hızı ve biyomas verimi sırasıyla 1,26 /gün (kontrol) ve 64,90 g/m2 (0,05 g/l/gün NaNO2) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of nitrogen sources (NaNO2, (NH4)2CO3 and CH4N2O) on growth and biochemical composition of Cystoseira barbata (Stackhouse) C. Agardh was studied. During the experiments, the highest growth rate and biomass yield was determined as 1,26 / day% (control) and 64,90 g/m2 (0,05 g/l/day NaNO2), respectively.