Farklı LED ışık kaynaklarının Cystoseira barbata'nın biyomas ve biyokimyasal içeriğine etkisi
The effect of different LED light sources on biomass and biochemical contents of Cystoseira barbata
  1. Tez No: 346374
  2. Yazar: CENK ÖZTAŞKENT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, Cystoseira barbata (Stackhouse) C. Agardh (1820) talluslarının farklı LED ışık kaynakları (sarı, mavi, yeşil, kırmızı) ve farklı ışık şiddetinde (60, 80, 100 µmol foton m2 s-1) yetiştiriciliği yapılmıştır. Grupların büyüme hızları ve biyokimyasal kompozisyonları incelenmiştir. Denemeler süresince en yüksek büyüme hızı 100 µmol foton m2 s-1 ışık şiddetinde % 2,12 gün-1 (kırmızı) olarak bulunmuştur. En yüksek biyomas veriminin 100 µmol ışık şiddetinde 104,23 g m-2 y.a. (kırmızı) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Cytoseira barbata (Stackhouse) C. Agardh (1820) thallus were cultured at different LED light sources (yellow, blue, green, red) and light intensities (60, 80, 100 µmol photon m2 s-1). The growth rates and biochemical composition of the groups were monitored. During the experiments, the maximum growth rate was determined as 2,12 % day-1 (red) at 100 µmol photon m2 s-1 light intensities. The highest biomass yield was measured as 104,23 g m-2 (red ) at 100 µmol photon m2 s-1 light intensities.