Beton dayanımının belirlenmesinde klasik yöntem ile ultrasonik yöntemin karşılaştırılması
Evaluation of concrete strength compare clasic metod with ultrasonic method
- Tez No: 34649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. RECEP KANIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
BETON DAYANIMININ BELİRLENMESİNDE KLASİK YÖNTEM İLE ULTRASONİK YÖNTEMİN KARŞILAŞTIRILMASI (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Cengiz ÖZTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 1994 ÖZ Bu çalışmada beton dayanımının belirlenmesinde tah- ribatlı ve tahribatsız metodların karşılşatırılması yapıl mış ve aralarındaki korelasyon bağı bulunarak tahribatsız metodun kullanılabilirliği araştırılmıştır. Araştırma için Ankara civarından temin edilen beton agregası ve çimeonto fabrikasından temin edilen K.P.Ç. 325 çimentosu kullanılmış, laboratuvar çalışmaları Ankara Yapı Meslek ve İnşaat Teknik Lisesi Beton Laboratuvarmda yapıl mış, deney numuneleri hazırlanmış ve ultrasonik cihaz oku maları ve numunelerin serbest basınç dayanımlarının tesbiti T.C. Karayolları Genel Müdürlüğü beton laboratuvarmda ya pılmıştır.ültrasonik yöntemin beton dayanımının belirlenmesinde, az bir hata miktarı dahilinde ve şüphelenilen yapı eleman ları için kullanılabileceği sonucuna varılmakla birlikte, beton içindeki donatının, ultrason hızına olan etkisinin araştırılması gerekliliği sonucuna varılmıştır. Bilim kodu : 17501 Anahtar Kelimeler : Beton, Ültrasonik metod, Klasik Metod, Dayanım Sayfa Adedi : 82 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Recep KANIT II
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF CONCRETE STRENGTH COMPARE CLASIC METHOD WITH ULTRASONIC METHOD (M.Sc. Thesis) Cengiz ÖZTÜRK GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OP SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 1994 ABSTARCT In this study, for determination of the concrete strength, the comparison of destructive and non-destructive methods was performed and the correlation between the methods was found out so that non-destructive one could be used as a result of research. For this resarch, the concrete aggregation which was obtained from Ankara and the cement of K.P.C 325 that was taken from the Ankara cement factory, were used. The laboratory works took plane in Ankara at Yapı Meslek ve İnşaat Teknik Lise 's concrete laboratory. By prepairing specimens for experiments, the read-outs from ultrasonic device and the free pressure strengths of specimens were made in the concrete laboratory of T.C. Karayolları Genel Müdürlümü. IllDespite the fact that as a conclusion, ultrsonic method man be used for determination of concrete strength by a little amount of mistake and for the purpuse of suspicious structure elements; the effect on inside structure of the concrete on the ultrasonic speed must be investigated, which is concluded at the final stage. Science code : 17501 : Concrete, Ultrasonic method, Strenght : 82 : Assist. Prof.Dr. Recep KANIT Key Words Page Number Adviser IV