İzmir-Urla ve çevresindeki sismik aktivitenin sürekli radon ölçümlerine olan etkisinin incelenmesi
The study on the seismic activity in İzmir-Urla and around them and its effect on the permanent radon measure
- Tez No: 346603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLİM MURAT SAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Depremler ciddi can ve mal kayıplarına neden olan önemli doğal afetlerden biridir. Bu nedenle depremlerin önceden tahmin edilerek can kayıplarının önlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu amaca yönelik bir çok araştırma yapılmaktadır. Toprak gazındaki radon konsantrasyon değişiminin izlenmesi bu yöntemlerden biridir. Bu çalışmada LR 115 katı hal iz kazıma dedektörleri ve sürekli radon ölçüm sistemi verileri kullanılarak Urla ve çevresindeki yer kabuğu hareketlerinin radon çıkışlarına olan etkileri incelenmiştir. Ayrıca, çalışma bölgelerindeki istasyonlardan toplanan toprak örneklerindeki fiziksel ve kimyasal özelliklere de bakılmıştır. Toprak örneklerinde 226Ra, 232Th ve 40K analizleri NaI (Tl) gama detektör sistemi ile yapılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda elde edilen veriler ile bölgede meydana gelmiş olan sismik aktiviteler karşılaştırılmış ve aralarındaki ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are one of the natural disasters which cause loosing a serious amount of life and property.That's why,to predict earthquakes before has a great importance to prevent loss of life.Many investigations have been made for this purpose. Monitoring of changes in the soil gas radon concentration is one of them. In this study,by using LR 115 solid state track etched detectors and datas of permanent radon measurement system,it has been examined crust movements of Urla and its surround. Also it has been checked up the physical and chemical characteristics of collected soil samples. In soil examples,the analyses 226Ra,232Th and 40K have been made with NaI(Tl) gamma detector system.As a result of the investigations,obtained data and seismic activity in the region were compared and the relationship between them were determined.