Endometrium kanserli hastalarda prognostik faktörler
.
  1. Tez No: 346859
  2. Yazar: AŞKIN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı endometrium kanseri tanısı almış hastaların yaşam sürelerini ve kalitesini etkileyen faktörleri araştırmaktır. Çalışmaya Şubat 2000 ile Aralık 2005 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniğine başvuran, endometrium kanseri tanısı alan 141 cerrahi evrelemesi tam olan hasta tespit edildi (Total abdominal histerektomi, bilateral salpingooferektomi, sitoloji, bilateral pelvik ve paraaortik lenf nodu disseksiyonu, omentektomi). Evreleme, FIGO cerrahi evreleme sistemine göre yapıldı. Hastaların bilgilerine dosya kayıtlarından ve telefonla ulaşıldı. Dosyalarının eksik olması ve telefonla ulaşılamaması nedeniyle 72 hasta çalışmaya dâhil edilmedi. Hastaların yaşı, gebelik sayısı, geliş şikayeti, ek hastalıkları, meme kanseri hikayesi, tamoksifen kullanıp kullanmadıkları, hastalığın evresi, nükleer ve histolojik grade'i, myometrial invazyon derinliği, servikal tutulumun derecesi, batından sitolojik inceleme için alınan sıvının değerlendirilmesi, adneksiyal ve serozal tutulumun varlığı, pelvik, paraaortik lenf nodu tutulumunun varlığı, lenfovasküler invazyonun varlığı, kemoterapi ve/veya radyoterapi bilgileri, nüks olup olmadığı, olmuşsa tanı tarihinden kaç ay sonra olduğu, halen hayatta olup olmadıkları, hayatta değillerse tanı tarihinden kaç ay sonra öldükleri hasta dosyalarından sorgulandı. Bu çalışmada istatistiksel analizler SPSS 13 programı ile yapılmıştır. Endometrium kanseri tanısını alan hastalar prognostik faktörler açısından değerlendirildiğinde, ileri evre, servikal glandüler tutulumun olması, myometrial invazyonun ½'den fazla olması, peritoneal sitolojide malign hücrelerin bulunması hastalıksız yaşam süresini etkileyen faktörler olarak saptandı. Tüm yaşam süresini etkileyen faktörlere bakıldığında ise sadece peritoneal sitolojide malign hücrelerin bulunmasının anlamlı olduğu gözlendi. Myometrial invazyonun ½'den fazla olması hastalıksız yaşam süresini kısaltmakla beraber rekürrent hastalık gelişiminde de önemli bir rol oynamaktadır. Endometrium kanserli hastalarda prognostik faktörlerin değerlendirilmesi tedaviyi şekillendiren en önemli unsurdur. Prognostik faktörlerin saptanmasında cerrahi evreleme ve patolojik değerlendirme halihazırda köşe taşlarını oluşturmaktadırlar. Erken evre, düşük riskli, 2 cm' den küçük tümöre sahip hastalarda cerrahi evrelemede lenf nodu disseksiyonun hangi hastalara yapılacağı ve muhtemel faydaları tartışmalı bir konu olup daha çok bilimsel çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
quality of patients with endometrium cancers. 141 patienets involved in this study who have diagnosis of endometrium cancer with complete surgical staging within february 2000 and december 2005. Staging is done with FIGO surgical staging system. Informations of patients has been reached from file records and telephone calls. 72, patient, excluded from study because of insufficient information. Data collected from file records were as follows: age of patient, number of pregnancy, complaint of patient at admisson. Concomminant diseaes, history of breast cancer, usage of tamoxifen, stage of disease, nuclear and histological stage, depth of myometrial invasion, stage of cervical invasion, result of surgical and abdominal cytological examination, status of adnexial and serozal invasion, status of pelvic and paraaortic lymph node invasion, status of lymph and vascular invasion, history of chemothreapy and radiotherapy, status of relaps, time of relaps, status of dead from disease or not and life duration. Statistical analysis was done with SPSS 13 programme. We observed that there was a statistical significant correlation between prognostic factors; advanced stage, invasion of cervical glands, depth of myometrial invasion, existence of malignant cells in peritoeal cytology and disease free survival. Only factor affecting overall survival was existence of malignant cells in peritoneal cytology. Invasion of more than ½ of myometrium shortens diseaese free survival, but has no affect on relaps of disease. Evaluation of prognostic factors in endometrium cancer is important in planning treatment. Surgical staging and pathological examination are two important points in evaluation of prognostic factors. Dissection of lymph nodes during surgical staging in patients with early stage, low risk and tumor size lesser than 2 cm is stil a controversial subject, that needs more research studies.