The Synthesis and characterization of pentacarbonyl (pyrazine) metal (metal:chromium, molybdenum, tungsten)
Pentakarbonil (pirazin) metal (metal:krom, molibden, tungsten) komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 116441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHAN KAYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
oz PENTACARBONIL(PİRAZİN)METAL (METAL: KROM, MOLİBDEN, TUNGSTEN) KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ VE KARAKTERİZAS YONU EMREN (ESENTÜRK) NALBANT M.S., Kimya Bölümü Danışman: Assoc. Prof. Dr. Ceyhan Kayran Ocak 2001, 49 sayfa Bu çalışmada, Cr(CO)5(ZCO) (ZCO: Cis-siklookten) ve M(CO)5(THF) (THF= Tetrahidrofuran; M= Mo, W) komplekslerinin termal olarak pirazin (pyz) ligandryla tepkimeleri çalışılmıştır. Başlangıç maddesi Cr(CO)5(ZCO), literatüre gore, Cr(CO)6 ile fazla ZCO ligandının hexan'da fotokimyasal tepkimesi ile elde edilirken, M(CO)5(THF) (M: Mo, W) kompleksleri ise M(CO)ö ile tetrahidrofuran'ın fotokimyasal tepkimesiyleelde edilmiştir. Başlangıç maddelerinin M(CO)s(pyz) komplekslerine dönüşümleri ise başlangıç ve son ürününün v(CO) gerilme bandlarındaki değişimlerle takip edilmiştir. Elde edilen M(CO)s(pyz) (M: Cr, Mo, W) komplekslerinin yapılan İR, 'H-NMR ve 13C-NMR spektroskopileri yardımıyla aydınlatılmıştır. Komplekslerin İR spektrumları karbonil bölgesinde üç adet soğurma bandı vermektedir. Bu sonuç M(CO)s biriminin dv simetrisine sahip olduğunu göstermektedir. C4v simetrisini destekleyen diğer bir sonuçta karbonil ligandlarının“C-f'HJ-NMR spektrumunda 1:4 şiddetinde iki sinyal vermesidir. M(CO)5(pyz) (M= Cr, Mo, W) komplekslerinde pirazin ligandının ^-NMR ve 13C-NMR spektrumları ise iki grup sinyal vermektedir. Bu sonuç, pirazin ligandının tek bir M(CO)s birimine azot atomu üzerinden bağlandığını göstermektedir. Bununla beraber pirazin ligandının tungsten metali ile oluşturduğu kompleks ise tek ve iki tungsten metali içeren komplekslerin karışımı şeklindedir. Kompleksin ”C-^HJ-NMR spektrumu karbonil ligandları için 1:4 şiddetinde iki grup sinyal vermektedir. (Monometalik ve bimetalik komplekslere ait). (Kimyasal kayma değerleri (ppm); W(CO)5(pyz) CO (trans) = 202,99, CO (cis) = 199,17; of (CO)5W(pyz)W(CO)5 CO (trans) = 203,08, CO (cis) = 198,86) Bununla beraber pirazin karbonlan da monometalik kompleks için iki grup sinyal verirken, bimetalik kompleks için tek bir singlet gözlenmektedir. Bu sonuçlar ^-NMR spektrumuyla da desteklenmektedir. Diğer ilginç bir sonuç ise monometalik, W(CO)s(pyz), ve bimetalik, (CO)sW(pyz)W(CO)5, komplekslerinin bir denge halinde bulunmasıdır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF PENTACARBONYL(PYRAZINE)METAL (METAL: CHROMIUM, MOLYBDENUM, TUNGSTEN) EMREN (ESENTÜRK) NALBANT M.S., Department of Chemistry Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ceyhan Kayran January 2001, 49 pages In this study, the thermal substitution reaction of ZCO (ciscyclooctene) and THF (tetrahydrofuran) in Cr(CO)3(ZCO) and M(CO)5(THF) (M= Mo,W) with pyrazine (pyz) is studied. The starting complex, Cr(CO)5(ZCO) is synthesized according to the literature by the irradiation of Cr(CO)ö in the presence of excess ZCO in hexane. M(CO)5(THF) are prepared photochemically from M(CO)ö in tetrahydrofuran solution by continuous irradiation. The conversion of the starting materials to the desired products is followed by the changes in the v(CO) absorption bands of the iiireactants and products. M(CO)5(pyrazine) complexes (M: Cr, Mo, W) are identified by means of IR, ^-NMR and 13C-NMR spectroscopic techniques. The infrared spectra of the complexes give three absorption bands in the CO stretching region indicating a C4V symmetry for the M(CO)s moeity. A compelling evidence for the C4v symmetry comes from the ^C-^HJ-NMR spectrum which gives two carbonyl signals with an intensity ratio of 1:4. ^-NMR and ^C-^H}- NMR spectra of the M(CO)s(pyrazine) (M: Cr, Mo) complexes show two distinct signals for the coordinated and noncoordinated side of the ligand, which is a clear evidence that the pyrazine ligand is coordinated to only one M(CO)s unit through its nitrogen atom. On the other hand, the pyrazine ligand forms a mixture of monometallic and bimetallic complexes with tungsten atom. The "C-^HJ-NMR spectrum of the carbonyl groups gives two sets of signals with an intensity ratio 1:4, which belongs to the monometallic, W(CO)s(pyz), and bimetallic,(CO)5\V(pyz)W(CO)5, complexes. (Chemical shifts (ppm) of W(CO)5(pyz) CO(trans) = 202,99, CO(cis) = 199,17; of (CO)5W(pyz)W(CO)5 CO(trans) = 203,08, CO(cis) = 198,86). Besides this, the carbon atoms of the pyrazine ligand shows two signals for the coordinated and non-coordinated side of the pyrazine ligand in monometallic W(CO)s(pyz) complex. This is accompanied by a singlet for the carbon atoms of pyrazine ligand in (CO)5\V(pyz)W(CO)s. These results are also supported by ^-NMR data. Another interesting result is the presence of an equilibrium which exists between W(CO)s(pyz) and (CO)5W(pyz)W(CO)5 complexes. IV