Kadın çalışanların sorunları ve çözüm önerileri : Sakarya'da bir uygulama
The problems of women employees and solutions: An emprical investigation of Sakarya
- Tez No: 347229
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. YUNUS TAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yalova Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı ,kadın işgücünün analizini yapmak, kadın işgücünün istihdama etkilerini belirlemek, çalışma hayatında ve ev yaşamında karşılaştığı sorunları öğrenmek, ,veriler sonucunda Türkiye?de kadın istihdamını artırmaya yönelik politikalar belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, işgücü, istihdam, işsizlik gibi kavramlar tanımlanıp, bu kavramların özellikleri açıklanarak, Dünya?da ve Türkiye?de kadın işgücünün tarihsel süreç içerisindeki durumu incelenmiştir. Türkiye?de kadın işgücünün durumu, işsizlik, istihdam durumu, sektörel dağılımı, eğitim, yaş, medeni durumu TÜİK?ten alınan istatistiki veriler yorumlanarak sosyal ve ekonomik kriterler çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışma sonunda, kadınların işgücü uygulamasına yönelik Sakarya?da bir uygulama yapılmış, bu uygulama ile birlikte Türkiye?de kadın istihdamını artırmaya yönelik politikalar belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study is, analysing the woman workforce, determining the effetcts of woman workforce to employment, learning the problems of woman which she faces either in her carrier and home. In this study, we have defined the concepts; workforce, employment, unempleoyment and have investigated the historical process fort he statement of woman workforce either globally and in Turkey. We have analysed the statements of woman workforce, unemployment, employment, sectoral allocation, education, age and marital status to make sense of the data from the TUİK statsistics for Turkey. Finally an application used for woman workforce at Sakarya and politics explained to increasing the woman employment at Turkey.