Obez olan bireyler ile elit spor yapan bireylerde kardiyak fonksiyonlar ve kan lipit değerlerinin incelenmesi
Analyzing the cardiac functions and blood lipid values in obese individuals doing elite sports
  1. Tez No: 347740
  2. Yazar: AHMET ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Obezite küresel bir hastalık olarak yaygınlaştıkça insanların yaşam kalitesini her geçen gün biraz daha düşürmekte, ciddi ve kronik bir hastalık olarak morbidite ve mortalite riskini de artırmaktadır. Vücutta normalden çok fazla yağ dokusunun olması kardiyovasküler açıdan otonom sinir sisteminde çeşitli bozukluklarıda beraberinde getirmektedir. Geçmişte ve yakın zamanda yapılan çapraz çalışmalarla obezitenin kalp damar hastalıkları, hipertansiyon ve diyabet gelişimdeki etkileri araştırmalara konu olmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı obez olan bireylerle, elit spor yapan bireylerin kardiyak fonksiyonlarını ve kan lipit değerlerini sağlıklı bireylerle karşılaştırarak incelemektir. Çalışmaya 20- 35 yaş arası 20 obez birey, 20 elit sporcu ve 20 sağlıklı sedanter erkek birey alındı. Bireylerin fiziksel muayeneleri yapılarak antropometrik ölçümleri kaydedildi. Ekokardiyografik olarak sol ventrikül diyastol çapı (LVEDd), sol ventrikül sistol çapı (LVESd), sol ventrikül arka duvar diyastol çapı (LVPWd), interventriküler septum diyastol çapı (IVSd), kısalma fraksiyonu (KF), ejeksiyon fraksiyonu (EF), erken doluş velositesi (MİTRAL E), geç doluş velositesi (MİTRAL A), miyokard performans indeksi (MPI) değerlendirildi. Kan lipitleri total kolesterol, trigliserid, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL) değerlendirildi. Çalışma grubunun kardiyak fonksiyonları değerlendirildiğinde; Sporcu-obez-sedanter sırasıyla LVEDd ortalamaları 4,65±0,15, 4,82±0,25, 4,63±0,18 (cm), LVESd ortalamaları 2,81±0,15, 3,14±0,25, 2,91±0,13 (cm), LVPWd ortalamaları 0,53±0,10, 0,50±0,09, 0,48±0,12 (cm), İVSd ortalamaları 0,97±0,10, 1,11±0,13, 0,89±0,14 (cm), KF ortalamaları 39,78±3,26, 34,88±5,82, 37,11±1,50 (%), EF ortalamaları 63,80±2,14, 60,50±2,98, 64,20±2,04 (%), Mitral E 0,97±0,18, 0,91±0,16, 1,00±0,19 (cm/sn), Mitral A 0,65±0,21, 0,68±0,19, 0,68±0,15 (cm/sn), Mitral E/A 1,56±0,41, 1,39±0,37, 1,50±0,27 (cm/sn), MPİ ortalamaları 0,35±0,02, 0,54±0,06, 0,41±0,03 olarak bulundu. Kardiyak fonksiyonlar açısından LVEDd, LVESd ve IVSd istatistiksel olarak karşılaştırıldığında sporcu grubu ile obez grubu arasında sporcu grubu lehine; sedanter grubu ile obez grubu arasında sedanter grubu lehine anlamlılık bulunmuştur. LVPWd parametresinde anlamlı olarak farklılık bulunamamıştır. KF parametresinde sporcu grubu ile obez grubu arasında sporcu grubu lehine anlamlılık bulunmuştur. EF ortalamaları sporcu grubu ile obez grubu arasında sporcu grubu lehine; sedanter grubu ile obez grubu arasında sedanter grubu lehine anlamlılık bulunmuştur. Mitral E, Mitral A, Mitral E/A parametrelerinde gruplar arasında anlamlılık bulunamamıştır. MPİ parametresinde sporcu grubu ile obez grubu arasında sporcu grubu lehine; sporcu grubu ile sedanter grubu arasında sporcu grubu lehine; sedanter grubu ile obez grubu arasında sedanter grubu lehine anlamlılık bulunmuştur. Kan lipit parametreleri değerlendirildiğinde; sporcu-obez-sedanter sırasıyla, total kolesterol değerleri ortalamaları 142,80±16,60, 252,05±150,06, 147,50±27,77 (mg/dl), HDL kolesterol ortalamaları 48,05±6,26, 36,10±9,84, 45,35±10,95 (mg/dl), LDL kolesterol ortalamaları 79,90±13,33, 132,35±40,30, 92,30±19,79 (mg/dl), Trigliserid değerleri ortalamaları 123,75±37,90, 312,4±160,39, 138,75±61,02 (mg/dl), VLDL kolesterol ortalamaları 25,15±8,79, 62,3±31,62, 27,3±12,36 (mg/dl) olarak bulunmuştur. Kan lipit değerleri açısından total kolesterol, HDL, LDL, Trigliserid ve VLDL kolesterol parametrelerinde sporcu grubu ile obez grubu arasında sporcu grubu lehine; sedanter grubu ile obez grubu arasında sedanter grubu lehine anlamlılık bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışmada düzenli yapılan egzersiz ve sporun, kardiyak parametreleri ve kan lipitlerini olumlu etkilediği, obezlerde değerlerin yükseldiği ilerleyen yaşlarda kalp damar hastalıkları, hipertansiyon ve farklı komplikasyonlara sebep olabileceği riski düşünülerek dikkatli olunması gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
As the obesity has become widespread as a global disease, it decreases the life quality of people every passing day and increases the risk of morbidity and mortality as a chronic disease. Excrescent fatty tissue in body is accompanied by cardiovascular autonomic nervous system disorders. The effects of obesity upon the cardiovascular diseases, hypertension and diabetes development have been going on to be the subject of the cross-over studies that have been carried out recently and in the past. The purpose of this study is to analyze the cardiac functions and blood lipid values of obese individuals and the individuals doing elite sports comparing with the healthy individuals. To the study, it was included 20 obese individuals, 20 elite sportsmen and 20 healthy sedentary male individuals between 20-35 years old. The individuals were examined physically and their anthropometric measurements were recorded. Cardiac functions were evaluated echocardiographically (LVEDd, LVESd, LVPWd, IVSd, KF, EF, MİTRAL E, MİTRAL A, and MPI). Blood lipids (Total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL, and VLDL) were evaluated.When cardiac functions of the study group were evaluated, LVEDd averages were found as 4,65±0,15, 4,82±0,25, 4,63±0,18 (cm), LVESd averages as 2,81±0,15, 3,14±0,25, 2,91±0,13 (cm), LVPWd averages as 0,53±0,10, 0,50±0,09, 0,48±0,12 (cm), IVSd averages as 0,97±0,10, 1,11±0,13, 0,89±0,14 (cm), KF averages as 39,78±3,26, 34,88±5,82, 37,11±1,50 (%), EF averages as 63,80±2,14, 60,50±2,98, 64,20±2,04 (%), Mitral E as 0,97±0,18, 0,91±0,16, 1,00±0,19 (cm/sec), Mitral A as 0,65±0,21, 0,68±0,19, 0,68±0,15 (cm/sec), Mitral E/A as 1,56±0,41, 1,39±0,37, 1,50±0,27 (cm/sec) and MPI averages as0,35±0,02, 0,54±0,06, 0,41±0,03 for sportsmen-obese-sedentary, respectively. When LVEDd, LVESd and IVSd were statistically compared in terms of the cardiac functions, a significant difference was found for the sportsmen group between the sportsmen group and the obese group and for the sedentary group between the sedentary group and obese group. No significant difference was determined for in LVPWd parameter. A significant difference was determined for the sportsmen group between the sportsmen group and the obese group in KF parameter. A significant difference was determined for sportsmen between the sportsmen group and the obese group and for the sedentary group between the sedentary group and obese group in terms of the EF averages. In Mitral E, Mitral A, and Mitral E/A parameters, no significance was found between the groups. In MPI parameter, a significant difference was determined for the sportsmen group between the sportsmen group and the obese group, and for the sedentary group between the sedentary group and the obese group. When blood lipid parameters were evaluated, total cholesterol value averages were found as 142,80±16,60, 252,05±150,06, 147,50±27,77 (mg/dl), HDL cholesterol averages as 48,05±6,26, 36,10±9,84, 45,35±10,95 (mg/dl), LDL cholesterol averages as 79,90±13,33, 132,35±40,30, 92,30±19,79 (mg/dl), Triglyceridevalue averages as 123,75±37,90, 312,4±160,39, 138,75±61,02 (mg/dl), VLDL cholesterol averages as 25,15±8,79, 62,3±31,62, 27,3±12,36 (mg/dl) for the sportsmen-obese-sedentary, respectively. In terms of the blood lipid values, a significant difference was determined for the sportsmen group between the sportsmen group and the obese group; and for the sedentary group between the sedentary group and the obese group in total cholesterol, HDL, LDL, Triglyceride, and VLDL cholesterol parameters. Consequently, it was revealed in this study that regular exercise and sports positively affect the cardiac parameters and blood lipids, the values increased in obese people, it could cause cardiovascular diseases, hypertension and different complications at advanced ages and individuals should be careful due to the risks for those.