Humerus'un morfometrik ölçümleri ve torsiyon açısının cinsler arası karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Morphometric measurements of the humerus and investigation of torsion angle in sex -related differences
- Tez No: 347947
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİDE KARAKAŞ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anatomi, Anatomy
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışma ile humerus üzerinde farklı bölgelerinden 22 morfometrik ölçüm yaprak, humerus'un morfolojik özelliklerini ayrıntılı olarak tanımlamayı, torsiyon açısının değerlerinin; kuru kemikler üzerinde yapacağımız ölçümlerle ve sağlıklı gönüllülerde MRG yöntemiyle hesaplanmasını ve cinsiyete bağlı farklılıkların saptanmasını amaçladık. Yöntem: Araştırma, 104 adet (52 kadın, 52 erkek) sol tarafa ait kuru erişkin humerusu ve 36 sağlıklı gönüllü üzerinde yapıldı. Humerus'lar üzerinde; proksimalde sekiz, gövdede üç, distal uçta 11, olmak üzere toplam 22 ölçüm yapıldı. Ölçümler için milimetrik kaliper ve esnemeyen mezura kulanıldı. Humerus'un uzunluk ölçümü için, boy ölçüm tahtası, torsiyon açısı ölçümü için özel olarak tasarlanan ölçüm aracı kullanıldı. Humerus'un torsiyon açısının MRG yöntemiyle hesaplanması için, 36 sağlıklı erişkin ( 20-68 yaşları arasında 18 erkek, 18 kadın) çalışmaya dahil edildi. HTA aksiyal MRG görüntülerinden hesaplandı. Elde edilen veriler SPSS (14,0 version) programına yüklenerek analiz edildi. Verilerin tümüne Kolmogorov Smirnov normal dağılıma uygunluk testi uygulandı. Cinsiyet farkı, normal dağılan değişkenler için student's t-test ile normal dağılmayan değişkenler için Mann-Whitney U testi ile de-ğerlendirildi. Ayrıca Fisher's Linear Discriminant Analizi yardımıyla cinsiyetler arasında en iyi ayrımı veren metrik değerler bulundu. MRG sonuçlarının cinsler ve yaş grupları arasındaki farklılıkları, students t- test ile değerlendirildi. Bulgular: Normal dağılmayan değişkenler için MannWhitney U testi kullanılarak cinsiyet ayrımı yapıldığında; HMU, HBVÇ, CBÇ, SİTU, SİTD, TDÇ, MİNGÇ, MAKGÇ, CHG, CHU, FCD, THU, HBTÇ ölçümlerinde cinsler arasında istatistiki olarak arasında anlamlı bir fark bulundu. (p< 0,05) FRD değeri açısından anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study on the different regions of the humerus with 22 sheets of morphome-tric measurements, to define in detail the morphological features of the humerus, the torsion angle values of the dry bones will make the measurements and the calculation method of MRI in healthy volunteers and aimed to the detection of gender-related differences. Methods: Research, 104 pieces (52 female, 52 male) in the left side of the humerus of adult, and 36 healthy adult volunteers were studied. On Humerus; proximal eight, three on the trunk, the distal end 11, for a total of 22 measurements were performed. Measurements for the mil-limeter caliper and rigid tape measure were used. For the measurement of the humerus length, osteometric board, specifically designed for the measurement of torsion angle measurement tool was used. MRI method for the calculation of the angle of torsion of the humerus, 36 healthy adults (18 men, 18 women between the ages of 20-68) were included in the study. HTA axial MRI images were calculated.Obtained data were analyzed with SPSS (14.0 ver-sion) program. Compliance with all of the normal distribution of data Kolmogorov-Smirnov test was applied. Gender differences, Student's t-test for normally distributed variables for the normal undistorted variables were assessed with the Mann-Whitney U test. In addition, Fish-er's linear discriminant analysis with the help of metric values between the sexes was found that the best separation. MRI results, the differences between sexes and age groups, students t test.