Televizyon yayıncılığında haber, haberin unsurları ve karşılaşılan sorunlar
News in television broadcasting, elements of news and problems arising from the contents of news
  1. Tez No: 348034
  2. Yazar: SEDA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
“Televizyon Yayıncılığında Haber, Haberin Unsurları ve Karşılaşılan Sorunlar”başlıklı Yüksek Lisans Tezi çalışmasında; ifade hürriyeti ile kitle iletişim hürriyeti ekseninde ve televizyon yayıncılığı bağlamında haber, haber değeri ve haber türlerinin tanımlarının yapılması, haberin hukuka uygunluk unsurlarının neler olduğu yönündeki bilgilerin aktarılması amaçlanmıştır. Gelişen ve değişen televizyon yayıncılığı ile birlikte haber türlerinde yaşanan değişimler, televizyon haber türlerini düzenleyen mevzuat ve ilgili özdenetim kuruluşları ile kuralları ve bu arada yaşanan hukukî problemler ve çözümler üzerinde durulmuştur. Anahtar Sözcükler 1. Televizyon 2. İfade Hürriyeti 3. Haber 4. Haberin Hukuka Uygunluk Unsurları 5. Özdenetim
Özet (Çeviri)
In this Master's Thesis with the headline“News in Television Broadcasting, Elements of News and Problems arising from the Contents of News”, news within the framework of freedom of expression, freedom of mass communication and television broadcasting, value of news reports and definition of different types of news reports, information on factors determining the legal compliance of news reports are explained and discussed. Advancing television broadcasting as well as changes on types of news reports, regulations and rules of the relevant self-regulation establishments with respect to types of news reports on television and the relevant legal problems and their solutions are studied in detail. Key Words 1. Television 2. Freedom of Expression 3. News Reports 4. Legal Compliance of News Reports 5. Self-regulation