Örgüt iklimi ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki: Bir kamu kurumunda araştırma
The relationship between organisational climate and organisational citizenship behaviour: A research in a public institution
  1. Tez No: 348046
  2. Yazar: EVREN DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
İşletmelerin, günümüz yoğun rekabet şartları altında ayakta kalabilmeleri ancak etkinlik ve verimliliğin sağlanmasıyla mümkün bulunmaktadır. İşletmelerde, etkinlik ve verimliliği sağlamanın araç ve yöntemlerine ilişkin değişkenler ise örgütten örgüte değişiklik gösterebilmektedir. Yapılan akademik araştırmalar, bu değişkenlerin neler olduğu ve olabileceği üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu kapsamda, örgütsel yapı ve çalışan davranışına ilişkin yapılan araştırmalara dayanılarak, örgüt iklimi ve örgütsel vatandaşlık davranışı gibi unsurların örgütlerin etkinlik ve verimliliğine pozitif yönde katkılar sağladığı gösterilmiştir. Ülkemizde kamu sektörünün göreceli büyüklüğü dikkate alındığında, bu sektördeki örgütlerin sorunlarına ilişkin araştırmaların yapılmasını gerekli hale getirmektedir. Kaynakların etkin kullanılmaması ve çalışanlardaki performans düşüklüğü gibi sorunlar, bu sektörde mevcut bulunan insan kaynağı kapasitesinin ve örgüt yapısının tahlilini zorunlu kılmaktadır. Bu noktada, her örgütte var olan örgüt ikliminin, çalışanlar tarafından sergilenen örgütsel vatandaşlık davranışlarıyla olan ilişkinin tespiti, yöneticiler ve karar alıcılar için insan kaynağı politikası oluşturma süreci açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma örgüt ikliminin çalışanlar tarafından sergilenen örgütsel vatandaşlık davranışları ile olan ilişkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Ankara ilinde bulunan bir Kamu Kurumunda basit tesadüfi örneklem yöntemiyle belirlenen cevaplayıcılara anket uygulaması ile bu ilişkinin varlığı araştırılmıştır. İlk bölümde örgüt iklimin kavramının literatürdeki tanımına ve boyutlarına yer verilmiştir. Takip eden bölümde örgütsel vatandaşlık davranışı kavramı boyutları ve literatürdeki gelişimi ile ele alınırken üçüncü bölüm bu iki kavram arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise hipotez olarak ortaya atılan bu ilişkinin sınanmasına gidilmiştir. %5 anlamlılık düzeyinde katılımcıların örgüt iklimi algıları ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasında 0,475 düzeyinde pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Anahtar Sözcükler 1.Örgüt İklimi 2. Örgütsel Vatandaşlık Davranışı 3. İnsan Kaynakları 4. Verimlilik 5. Kamu Kurumu
Özet (Çeviri)
Businesses can only survive when they reach efficiency and effectiveness under today?s intensive competition. Variables related to methods and tools for providing efficiency and effectiveness differ from business to business. Academic researches concentrate on those variables what they are and what they could be. It has been shown that organisational climate and organisational citizenship behaviour positively contribute to organisational efficiency and effectiveness based on the findings obtained from the researches about organisational structure and employee behaviour. It is necessary to conduct researches in Turkey for public sector institutions considering their relative size. Furthermore, problems such as low employee performance and ineffective use of resources, force to analyse extant human resources capacity and organisational structure. At this point, it is very important to illustrate the relationship between organisational climate and organisational citizenship behaviour of employees for managers and decision makers in human research policy making process. This study aims to identify the relationship between organisational climate and organisational citizenship behaviour of employees. Existence of this relationship was investigated by analysing the data gathered from the respondents, those identified by using simple random sampling procedure, in a public institution in Ankara. In the first part, the definition and dimensions of organisational climate concept have been provided based on the studies in extant literature. Following part presented the description and dimensions of organisational citizenship behaviour including evolution of the concept in the literature. The third part attempts to link both concepts organisational climate and citizenship behaviour. Final part examines hypothesis pertinent to the relationship. It has been found that there is a positive correlation (0,475 statistically significant at %5 confidence level) between the perception of organisational climate and citizenship behaviour. Keywords 1. Organisational Climate 2. Organisational Citizenship Behaviour 3. Human Resources 4. Efficiency 5. Public Institution