İşletmelerin kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının marka algısı üzerine etkisinin değerlendirilmesi ve bir uygulama örneği
  1. Tez No: 348054
  2. Yazar: GONCA ŞÜKRİYE AKKOYUNLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA KALYONCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sanayi devrimi sonrasında artan üretimle beraber ekonomi gelişmiş, pazardaki işletme sayısı hızla çoğalmıştır. Bu hızlı artış rekabeti arttırmış tüketicilerin satın alma davranışlarında somut öğelerin yanında soyut değerlerin de önem kazanmasını sağlamıştır.Değişen bu düzende işletmeler, toplumsal sorunların çözümüne yönelik faaliyetlerde bulunarak sosyal sorumluluklarını yerine getirirken aynı zamanda tüketicinin duygusal beklentilerini de karşılayarak, kurumsal imajlarını ve marka algılarını olumlu şekilde yansıtmaya çalışmışlardır. Bu faaliyetler zamanla sosyal sorumluluk amacı yerine bir pazarlama stratejisi halini almış, stratejik kurumsal sosyal sorumluluk olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Çalışmanın amacı stratejik amaçla kullanılan kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin marka algısı üzerine etkisini incelemek ve demografik değişkenlerin yarattığı algı farklılıklarını açığa çıkarmaktır.Çalışmanın ilk bölümünde kurumsal sosyal sorumluluk kavramıyla ilgili literatür taraması yapılmış, kavramın gelişimi irdelenmiştir.İkinci bölümde marka kavramı anlatılmış, marka denkliği modellerinden tüketici temelli marka denkliği modelinin unsurları olan marka çağrışımları, marka farkındalığı, algılanan kalite ve marka sadakati üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının marka algısına etkisi üzerine bir uygulama yapılarak kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerini marka algısını etkilediği ve demografik değişkenlerin algı farklılığı yarattığı tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler 1.Sosyal Sorumluluk 2.Kurumsal Sosyal Sorumluluk 3.Stratejik Kurumsal Sosyal Sorumluluk 4.Marka Algısı 5.Tüketici Temelli Marka Denkliği Modeli
Özet (Çeviri)
A number of enterprises in the market has rapidly increased and economcal development has took place via increasing production after the industrial revolution. This rapid growth has increased competition and ıt has provided a new insight into not only intangible factors but also tangible factors for purchasing behaviors of consumers. İn this changing situation, while enterprises carry through their social responsibilities on solution of social problems, at the same time they have strove to reflect their customers, corporate image and brand perceptions the in a positive way to meet the emotional expectations. This activities have turned into a marketing stratejy instead of the aim of social responsibility and named as Startegic Corporate Social Responsibility. The aim of the study is to analize the impact on brand perception of corporate social responsibility activities used for strategic purpose and identify differences in the perception created by demographic variables. In the first part of the study, the literature review about the consept of Corporate Social Responsibility has been took place and the evolution of the concept has been examined. İn the second part, amaong brand equity models, brand associations, brand awareness, perceived quality and brand loyalty which are the factors of customer-based brand equity model. İn the third chapter, an application on the impact of corporate social responsibility activities on brand perception has carried out and it has been identified that corporate social responsibility activities effect brand perception and demographic variablescreate differences in impression.