Kamu yönetiminde iç denetim etkinliğinin ölçülmesi
To measure the internal audit efficiency in public administration
  1. Tez No: 348076
  2. Yazar: BAKIR GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmanın konusu, iç denetimin görev ve sorumluluklarını yerine getirmedeki etkinliklerinin araştırılmasıdır. Araştırmanın amacı; 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunun ile uygulamaya giren İç Denetimin etkinliği ölçmek ve beklenen katma değeri sağlaması bakımından kamuda fonksiyonlarının arttırılması ile ilgili hususlarda önerilerde bulunmaktır.Araştırmada, alan araştırması yöntemi seçilmiş olup araştırma ile ilgili veriler anket uygulanarak toplanmıştır. Araştırma evreninin ana kütlesini 5018 sayılı KMYK ile atanan ve kamu idarelerinde çalışan 730 iç denetçi oluşturmaktadır. Anket 239 iç denetçiye uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, Türk kamu yönetimi sisteminde iç denetimin etkin olduğu görüşü ortaya çıkmıştır. İç denetimin etkinliğini ölçmeye yönelik geliştirilen 12 hipotezin 2 tanesi kabul edilmiş, 10 tanesi reddedilmiştir. Reddedilen hipotezlerin ortalama puan karşılıkları kararsızım olanlar ile kabul edilen hipotezlere çözüm önerileri geliştirilmiştir. Anahtar Sözcükler 1. Denetim 2. İç Denetim 3. İç Denetçi 4. İç Kontrol 5. Kamu Mali Yönetimi ve Kontrolü
Özet (Çeviri)
This study mainly investigates the efficiency of internal audit?s capability of fulfillment it?s tasks and responsibilities.The purpose of this study ; evaluating the efficiency of internal audit which put in to practice with the Public Financial Management and Control Law No:5018 and to make recommendations on how to increase the functions of internal audit in public for ensuring the expected value-added.İn this investigation, area study method has been choosen and related datas have been collected by making surveys. The investigations population consist of 730 internal auditors. Who are appointed with Law No 5018 and work in public administrations. 239 internal auditors attended the survey. It?s infered from the investigation that internal audit is efficient in Turkish Administration system. 12 hypothesis have been written to evaluate the efficiency of internal audit; two of them have been adopted and ten of them have been rejected.For, average scores of hypothesis which is rejected by those who are not certain and adopted hypothesis, solutions are developed. Anahtar Sözcükler 1. Audit 2. İnternal Audit 3. İnternal Auditor 4. İnternal Control 5. Public Finance Management and Control