16. yy gazellerinde sevgilide yanak, hâl ve hatt unsurlarının ele alınışı
Analysis of cheek, mole and facial hair on beloved in the 16th century lyric poems
- Tez No: 348143
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Çalışmamız; önsöz, giriş ve bir bölümden oluşmaktadır. Önsözde çalışmanın konusu, çakışmada takip edilecek yöntem ve teknikler gibi hususlara değinilmiştir. Giriş bölümünde 16. yüzyılın bir panoraması çizilmiş, böylelikle edebiyatın geliştiği zemin ve zamanın zihnimizde daha kolay bir biçimde şekillenmesi sağlanmıştır. Ayrıca devrin yöneticilerinin ilme, âlime; edebiyata ve bilhassa da şâire ve şiire verdikleri ehemmiyet bir kez daha hatırlanmıştır. Tezimizin esas bölümünde ilgili güzellik unsurlarına ve bu unsurların nasıl ele alındıklarına değinilmiştir. Bu unsurlara yönelik tasavvurlar yirmi beş dîvân taranarak belirlenmiştir. Elde edilen beyitlerdeki söz konusu unsurlar renk, şekil vb. özellikleri dikkate alınarak gruplandırılmıştır. Adı geçen güzellik unsurlarından, yapılan tasnif sonucuna göre şâirlerce en fazla kullanılanın yanak olduğu görülmüştür. Yanağı hatt ve hâl ( ben ) takip etmiştir. Çalışmamızda yanak, hâl ve hatta yönelik tasavvurlar toplu bir biçimde ortaya konmuş, şâirlerin gazellerindeki bu unsurlara ilişkin beyit sayıları sonuç bölümündeki tablo ve şemada gösterilmiştir. Anahtar Sözcükler 1.Gazel 2. Sevgili 3. Yanak 4. Hatt 5. Hâl ( Ben )
Özet (Çeviri)
Our study titled chapters are preface, introductory and main chapter. In the preface chapter the panorama of 16th century is created, which enabled us to easily visualize the conditions and era of development of literature. Moreover the importance that the rulers of the time gavetoscience, scientist; literature and particularly to poet and poem is reiterated once again. The main chapter deals with above mentioned subjects of beauty and how they were used in poems. Descriptions on these subjects are made through searching twenty five dîvân works. Above mentioned subjects in these verses are categorised according to their colour, shape etc. According to these classification cheek is found out to be them ostused subject of beauty by poets. Facial hair and mole follow cheek. In our study, descriptions of cheek, mole and facial hair are presented as a whole and the number of verses on these subjects that poets used in their lyric poems is indicated in the chart and diagram in the conclusion chapter. Key Words 1.Lyric Poem 2. Beloved 3. Cheek 4. Facial Hair 5. Mole