Ergenekon soruşturması ve davasının medyada sunumu: Zaman ve Cumhuriyet Gazetesi örnekleri
The presentation of Ergenekon investigation and case in the press: The samples of Zaman and Cumhuriyet newspaper
- Tez No: 348144
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Uzun süre medyanın gündeminde kalan ?Ergenekon soruşturması ve davası? farklı gazetelerde farklı şekillerde sunulmaktadır. Bir gazetede oluşturulan gerçeklik algısı, diğer bir gazetede farklılaşabilmektedir. Özelilikle haberlerin gazetelerde farklı şekillerde sunulması, gerçekliğin algısını etkileyebilmektedir. Gazetelerin siyasi duruşuna ve ideolojik bakış açısına bağlı olarak, haberin sunumu ve habere konu olan olaya yaklaşım değişebilmektedir. Gazetelerin haberleri kadar, haber değeri taşıyan köşe yazıları da gazetenin yayın politikası ve gazetecinin ideolojik duruşu hakkında bilgi vermektedir. Bu tez çalışmasında; farklı ideolojilere sahip fikir gazetelerinin köşe yazıları üzerinden söylem analizi yapılmıştır. Fikir gazeteleri olarak, Cumhuriyet ve Zaman gazeteleri seçilmiştir. ?Ergenekon? soruşturması ve davası sürecinde, yazarların köşe yazılarında; haberleri ele alış şekilleri ve yazarların olaylara nasıl yaklaştıkları konusu incelenmiştir. Köşe yazılarının, açık ve örtük anlamlarında; ideolojinin, söylem üzerinden nasıl sunulduğu analiz edilmeye çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Ergenekon Soruşturması 2. Ergenekon Davası 3. Zaman Gazetesi 4. Cumhuriyet Gazetesi 5. Medya ve İdeoloji
Özet (Çeviri)
The Ergenekon investigation and Case? that has remained on the agenda of press for a long time are presented differently in different newspapers. The perception of reality in a newspaper can be different in another newspaper. The presentation of the news in newspapers in different ways may affect the perception of reality. Depending on the political stance and ideological attitude of the newspapers, the presentation of the news and the approach to the incident may change. In addition to the news of the newspapers, the newsworthy columns also give information about the policies of the newspaper and the ideological stance of the journalist. In this thesis; the discourse analysis is conducted based on the columns of newspapers having different ideologies. Cumhuriyet and Zaman newspapers are chosen for the analysis. The approaches to the news and incidents by the journalists in the columns are examined during ?Ergenekon? investigation and case process. Effort is exerted to analyze the presentation of ideology through discourse in open and implicit meanings of the columns. Keywords 1. Ergenekon Investigation 2. Ergenekon Case 3. Zaman Newspaper 4. Cumhuriyet Newspaper 5. Press and Ideology