Necip Fazıl'a göre edebiyat ve devlet bağlamı
Necip Fazil according to the literature and the state in the context of the
- Tez No: 348173
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖNAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 333
Özet
Necip Fazıl Kısakürek, 79 yıllık hayatında hemen her alanda eserler veren, Anadolu?da başladığı konferanslarını Avrupa?ya taşıyan, zor şartlar altında uzun yıllar dergi ve gazete çıkaran ve attığı adımların hiçbirini geri almayan büyük mütefekkir ve sanatkârımızdır. Necip Fazıl, başta yaşadığı dönem olmak üzere günümüzde de farklılığını ve etkisini hissettirmiş ve hissettirmeye devam etmektedir. O, milletin dertleriyle dertlenmiş, insanları ilgilendiren her konuda yazılar yazmıştır. Maddî ve manevî çöküşümüzün sebeplerini ve tekrar eski günlere dönüşümüzün yollarını göstermiştir. Çalışmamızda Necip Fazıl?ın başta edebiyat olmak üzere güzel sanatlara nasıl baktığını ve ideal devlet anlayışını nasıl ele aldığını tespit etmeye çalıştık. Çalışmamız Önsöz, Giriş, Birinci Bölüm, İkinci Bölüm, Sonuç, Kaynakça ile Özet?ten oluşmaktadır. Çalışmamızın Birinci Bölümünde, Necip Fazıl?ın başta sanat olmak üzere devlet ve edebiyat kavramlarına bakışı, edebî şahsiyeti, eserleri, birikim kaynakları ve tesirleri teferruatıyla ele alınmıştır. İkinci Bölümünde ise, Necip Fazıl?ı devlet düşüncesine götüren unsurlar, devlet görüşünün merhaleleri ile ideal devlet ?Başyücelik? ve onu oluşturan unsurlar ele alınmıştır. Çalışmamızın sonuna ise araştırmalardan elde edilen netice eklenmiştir. Anahtar Sözcükler 1. Mütefekkir 2. Devlet 3. Edebiyat 4. Merhale 5. Başyücelik
Özet (Çeviri)
In his seventy-nine year life span Necip Fazıl Kısakürek who gave important pieces in almost every area, who carried his lectures from Anatolia to Europe, who published journals and newspapers during long years in very hard conditions and who never stepped back, was our important reflective person and savant. Since his life, Necip Fazıl has made feel his difference and effect and this effect still leading nowadays. He got worried with our folk?s problem wrote about the topics which was related to human. He showed the reasons of our financial and moral collapse and the way of returning our old good days. In this study, we tried to determine how he interested in the fine arts, especially in literature and how he dealt with the concept of ideal state. Our study consists of Preface, Entrance, First Part, Second Part, Conclusion, References and Summary. In the first part, the mentality of Necip Fazıl about the concepts of state and literature especially in art, his literary personality, his pieces, his sources of knowledge and his effects was dealt very elaborate way. About the second part, the factors which leaded Necip Fazıl to his state idea, the phases of his state idea and ideal state ?Başyücelik? with its constituent factors was dealt. At the end of the study, the conclusion from our searches was added. Key Words 1. Thinker 2. state 3. literature 4. milestone 5. Başyücelik