Kamu emekçileri sendikalarında kadınlar ve kadın politikaları
Women and women policies in civil cervant unions
  1. Tez No: 348226
  2. Yazar: ÜLKER ŞENER ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Türkiye?de üç büyük kamu emekçisi sendikası bulunmaktadır: Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen) ve Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen). Bu tezin amacı, kamu emekçileri sendikalarının kadın politikalarını, bu politikaların inşa/belirlenim süreçlerinde kadınların yer alma biçimlerini, kadınların sendika tercihlerinin arkasındaki nedenleri ve sendikaların kadınların yaşamlarına, düşüncelerine etkilerini analiz etmektedir. Bu çerçevede, kamu emekçilerinin sınıfsal konumları, toplumsal cinsiyet rollerinin işgücü piyasasına ve kadın emeğine etkileri, kamu emekçileri sendikalarına üye olan kadınların ideolojik politik şekillenişleri ve bunları dile getiriş biçimleri, sınıf kavramına ilişkin literatür taraması, sendika yayınları ve söylemleri ile kadınların kendi anlatımları üzerinden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are three main civil servant unions in Turkey: Confederation of Trade Unions of Public Workers (KESK), Confederation of Public Employees Unions of Turkey (Türkiye Kamu-Sen) and Confederation of Civil Servant Unions (Memur-Sen). This thesis analyses the politics of these civil servant unions in relation to women, explores the role of women in shaping the processes that drive these politics and considers the underlying reasons that prompt women to choose membership of one organisation over the other. Furthermore, it examines the influence of the trade unions on women's lives and thinking. In this context, the class position of civil servants, the effect of gender roles on the labour market and on women?s employment and the ideological and political moulding of women members of civil servant unions are analysed through a review of the literature on class, trade union publications and the discourses in which they engage as well as the narratives of women themselves.