Lisans eğitimi veren sanat ve tasarım okullarında örme tasarımı eğitimi
Knitting design education in bachelor education of art and design schools
  1. Tez No: 348237
  2. Yazar: MEDİNE DENİZ DERE
  3. Danışmanlar: PROF. MİNE BİRET TAVMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Education and Training, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
İnsanlığın var oluşuyla birlikte yeme, içme, barınma, korunma ve giyinme gibi temel ihtiyaçları ortaya çıkmıştır. Tekstil ise insanlık tarihinde en basit oluşumu ile örtünme ihtiyacını karşılamak için oluşmuştur. Tekstilin önemi insanların giderek çoğalması dolayısıyla ihtiyaçlarının artması, coğrafi keşifler ile kıtalar arası ulaşımın kolaylaşıp ticaretin ve iletişimin artması ayrıca sanayi devrimi ve teknolojinin gelişmesi ile daha da artmıştır. `?Lisans Eğitimi Veren Sanat ve Tasarım Okullarında Örme Tasarımı Eğitimi?? isimli tez çalışmamda sanat ve tasarım okullarında tekstil tasarımcısı olarak çalışacak lisans öğrencilerinin örme tasarımı alanıyla ilgili hangi eğitim süreçlerinden geçtikleri, Türkiye?deki ve dünyadaki sanat ve tasarım okullarında öğrencilere örme tasarımı eğitimi için hangi imkanlar ve dersler sunulduğu araştırılmıştır. Bu bilgilere yer verilirken; Giriş, Örme, Örmenin Tanımı, Örmenin Tarihçesi, Örme Çeşitleri, Örme Kumaş Yapıları, Türkiye?deki Sanat ve Tasarım Okullarında Örme Tasarımı Eğitimi ve Yurtdışındaki Sanat ve Tasarım Okullarında Örme Tasarımı Eğitimi başlıklı bölümlerde konular incelenmiştir. Birinci bölümde öncelikle örmenin tanımı yapılarak, örmenin tarihçesi, örme çeşitleri, el örmeciliği, makine örmeciliği ve örme kumaş yapıları hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise, Türkiye?deki örme sektörüne ve örmenin kullanıldığı alanlara genel bir bakış yapılmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise Türkiye?de ve yurtdışındaki örme eğitimi veren belli başlı okulların vermiş olduğu eğitim detaylı olarak anlatılmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Örme, Örme Tasarımı Eğitimi
Özet (Çeviri)
With the occurrence of existence of mankind, eating, drinking, shelter, protection and basic needs such as dressing are emerged. Textile occured for the need of simple covering in the history of mankind. The importance of textile Increased due to the increase in the industry with the geographical discoveries are facilitated inter-continental transport and increase of trade and communication. It also increased with the industrial revolution and technological developments. In this thesis named