Sağlık çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety health workers
- Tez No: 348301
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ülkemizde sağlık kuruluşlarının tam ve etkin bir şekilde çalışmasında büyük bir etkiye sahip olan sağlık çalışanlarının, iş ve çalışma ortamlarından kaynaklanan iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle meydana gelen ekonomik ve sosyal kayıplar hem sağlık çalışanını, bakmakla yükümlü olduğu kişileri hem de işvereni etkilemektedir. Sağlık çalışanları bir taraftan sağlığını kaybetmiş insanlara hizmet verirken, bir taraftan da hizmetin özelliğinden kaynaklanan fiziksel, biyolojik, kimyasal, psiko-sosyal ve ergonomik risk faktörleri ile karşı karşıyadır. Sağlık çalışanları ?toplumun sağlığını iyileştirme, koruma ve geliştirme işiyle uğraşan tüm insanlar? olarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanımlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Çalışma Örgütü sıklıkla iş kazaları ve meslek hastalıklarından kaynaklanan sosyal ve ekonomik kayıpların önemini vurgulamaktadırlar. Sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği konusunda hukuksal olarak bazı sıkıntılar yaşadıkları görülmektedir. Kanunların sağlık çalışanlarının bir kısmına yönelik olarak hazırlanması, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği hususunda mağdur duruma düşmelerine neden olmaktadır. Bu çalışmada sağlık kuruluşlarında çalışanların karşılaştığı tehlike ve riskler ile iş kazaları ve meslek hastalıkları, yasal düzenlemeler ve alınması gereken önlemler hakkında kapsamlı bir kaynak olması amaçlanmıştır. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği alanında önemi büyük olan kalite yönetimi ve uygulama örneklerine yer verilmiştir. Sağlık kuruluşları yönetiminin ve kalite komitelerinin; hasta güvenliği kadar çalışan güvenliğinin de öneminin anlaşılması için kapsamlı bir kaynak olacağı düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Sağlık, Güvenlik, Sağlık Kuruluşları, Đş Sağlığı ve Güvenliği
Özet (Çeviri)
In our country the full and effective operation of health institutions, which have a major impact on health care workers, work and work-related accidents and occupational diseases caused by working environments, economic and social losses caused by the health worker, the employer and the impact their dependents. Health services to people who have lost health care workers on the one hand, while on the one hand due to the nature of the service, physical, biological, chemical, psycho-social and ergonomic risk factors facing. Health care workers“to improve public health, the protection and development of all the people engaged in the business”as defined by the World Health Organization. The World Health Organization (WHO) and the International Labour Organization (ILO) is often caused by accidents at work and occupational diseases emphasize the importance of social and economic losses. Health professionals in occupational health and safety appear to have some problems legally. Preparing for a portion of the laws of health workers, the employees regarding occupational health and safety leads to fall victim. In this study, health care workers faced with hazards and risks of accidents at work and occupational diseases, legal regulations and intended to be a comprehensive resource about the measures to be taken. Also of great importance in the field of occupational health and safety, quality management and application examples are given. Committees of management and quality of health care organizations, patient safety, working up is considered to be a comprehensive resource for understanding the importance of the security of. Key Words : Health, Safety, Health, Occupational Health and Safety