Örgütsel bağlılık ve sağlık çalışanları
Organizational commitment and health employees
- Tez No: 348302
- Danışmanlar: PROF. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çalışmanın amacı; genelde çalışanların, özelde ise sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılıklarını etkileyen faktörleri incelemek ve örgütsel bağlılığın sağlanmasının, işgörenlerin ve örgütün lehine ne yönde sonuçlar ortaya koyacağını incelemektir. Bu amaçla çalışma, üç bölüm halinde planlanmış, birinci bölümde temel tanımlamalara ve bilgilere yer verilmiş, ikinci bölümde örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler incelenmiş ve üçüncü bölümde ise örgütsel bağlılığın sonuçları ele alınmıştır. Bu çalışmada tarihçi metod ve buna bağlı olarak kaynak taraması tekniğinden yararlanılmıştır. Ancak, çalışmanın özellikle sağlık çalışanları açısından incelendiği bölümlerinde, mesleki bilgi, deneyim ve gözlemlere de sıklıkla yer verilmiş, tanık olunan örnek olaylardan istifade edilmiştir. Çalışmada, Allen ve Meyer'in örgütsel bağlılık sınıflandırması esas alınmış olup, örgütsel bağlılık bileşenleri duygusal bağlılık, devamlılık bağlılığı ve normatif bağlılık olmak üzere üç başlık altında incelenmiştir. Örgütler açısından en çok tercih edilen örgütsel bağlılık bileşeninin duygusal bağlılık olduğu, bunu sırasıyla normatif bağlılık ve devamlılık bağlılığının izlediği görülmüştür. Sağlık çalışanlarının duygusal bağlılıklarının düşük düzeyde olmasına karşılık devamlılık bağlılıklarının istenmeyecek düzeyde yüksek olduğu anlaşılmıştır. Sağlık çalışanlarında örgütsel bağlılık düzeyleri, meslekler, çalışılan bölüm, çalışma sistemi, alınan ücret düzeyine göre farklılık göstermektedir. Örgütsel bağlılık kavramı tüm boyutlarıyla, genelde çalışanlar açısından incelenmiş, sonrasında bir bütünlük oluşturacak şekilde sağlık çalışanları özeline çekilerek işlenmiştir. Anahtar Kelimeler : örgütsel bağlılık, sağlık çalıĢanları, sağlık hizmetleri
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to display factors effecting health employees' commitment both in general and particular sector and to analyse the results of providing organizational commitment in favor of employees and organization. According to this aim, the study has been planned in three parts. In first part; basic definitions and knowledge have been featured , in second part; factors effecting organizational commitment and in third part the results of organizational commitment have been included. In this study; depending on the historian methods, source scan techniques have been used. But in the parts of the study examined from the view of health employees, professional knowledge , experince and observations have often been assigned and case studies have been utilized. The study was based on Allen and Meyer's classification of organizational commitment, and organizational commitment to continuity and normative commitment to emotional commitment, the components to be examined under three headings. In terms of preferred organizations, organizational commitment is a commitment to the emotional commitment of the component that has been followed by the normative commitment and continuity, respectively. Health care workers will not be required to be lower level of emotional loyalties of continuum experience level is high. Health organizational commitment levels workers, occupations, work according to the level of the fee section, working system, differ. Organizational commitment in terms of all aspects of the concept, usually employees, to form a unity in the aftermath of the health care workers pulled his privacy. Keywords : organizational commitment, health care workers, health services