Duygusal sermayenin işten ayrılma niyeti ve iş tatmini üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın rolü
Mediating effect of organizational commitment on impact of emotional capital on intent to leave and job satisfaction
- Tez No: 763955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, duygusal sermayenin işten ayrılma niyeti ve iş tatmini üzerindeki etkisinde örgütsel bağlılığın aracı rolünü incelemektir. Diyarbakır'da faaliyet gösteren banka çalışanları üzerinde saha çalışması yapılmıştır. Araştırmaya katılan banka çalışanları basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Anketler 350 banka çalışanına dağıtılmış, yanıtlanan ve analize uygun bulunan 280 anketin verileri ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS ve AMOS paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Duygusal sermayenin işten ayrılma niyeti üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisinin olduğu, iş tatmini üzerindeki etkisinin ise pozitif ve anlamlı olduğu belirlenmiştir. Modelde aracı değişken olarak kullanılan örgütsel bağlılığın her üç değişkenle de anlamlı ilişkilere sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca örgütsel bağlılık değişkeninin duygusal sermaye ile iş tatmini arasında ve duygusal sermaye ile işten ayrılma niyeti arasında tam aracılık etkisine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of organisational commitment in the effect of emotional capital on intent to leave and job satisfaction. A field study was applied on bank employees operating in Diyarbakır. Bank employees participating in the research were selected by simple random sampling method. Face-to-face survey technique was used in order to a data collection tool. Questionnaires were distributed to 350 bank employees, and the study was carried out with the data of 280 questionnaires that responded and were found suitable for analysis. The obtained data were analyzed using by SPSS and AMOS package programs. It was determined that emotional capital has a negative and significant effect on intent to leave, and the effect on job satisfaction was positive and significant. It was determined that organisational commitment, which is used as a mediator variable in the model, has significant relationships with all three variables. In addition, it was determined that the organisational commitment variable has a full mediation effect between emotional capital and job satisfaction, and between emotional capital and intent to leave.