Farklı modellere göre grup içi korelasyon katsayılarının karşılaştırılması
Farkli modellere göre grup i̇çi korelasyon katsayilarinin karşilaştirilmasi
- Tez No: 348432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
İstatistiksel çalışmalarda gruplandırılmış veri yapıları ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Aynı gruplar arasında yer alan gözlemler arasındaki ilişkiyi nicel olarak gösteren değere grup içi korelasyon katsayısı denir. Grup içi korelasyon katsayısı, grupları oluşturan birimler arasındaki bir değerdir. Gruplandırılmış veri yapılarında, analiz aşamasına geçmeden önce grup içi korelasyon katsayısının belirlenerek veri yapısındaki ilişki katsayısının saptanması, kullanılacak istatistiksel analiz yönteminin seçiminde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada grup içi korelasyon katsayıları farklı modellere göre uygulamalı olarak hesaplanmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
it is often come across with grouped data format in statistical studies. The account which reveals the relationship of observations in the same groups is called intraclass correlation coefficient. Intraclass correlation coefficient is an account which constitutes the groups. In the grouped data formats, assessing intraclass correlation coefficient with stating the relationship coefficient in data format before passing the phase of analysis has an important role in choosing the statistical analysis method. In that study, intraclass correlation coefficients are calculated practically according to different models and results are compared.