60-66, 66-72, 72-84 aylık çocukların okul olgunluk ve okuma yazma becerilerini kazanma düzeylerinin incelenmesi
Investigating the level of 60-66, 66-72, 72-84 month-old children's school readiness and acquisition of literacy skills
  1. Tez No: 348764
  2. Yazar: FATİH GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; 60-66, 66-72, 72-84 aylık çocukların okul olgunluk ve okuma yazma becerilerini kazanma düzeylerini betimlemek, okul olgunluk ve okuma-yazma becerilerini kazanma düzeyleri açısından gruplar arasında fark olup olmadığını incelemektir. Bu araştırma tarama modelinde betimsel bir araştırma niteliğindedir. Tarama modellerinden tekil tarama modeli, öğrencilerin okul olgunluk düzeylerinin ve okuma yazma becerilerini kazanma durumlarının betimlenmesi amacıyla kullanılmıştır. Buna göre, öğrencilerin sahip oldukları okul olgunluk düzeyi ?Metropolitan Olgunluk Testi? ve okuma-yazma becerilerini kazanma durumları ?İlk Okuma Yazma Sürecini Değerlendirme Formu? ile elde edilen verilerle betimlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, grupların (60-66, 66-72, 72-84 aylık çocuklar) okul olgunluk ve okuma yazma becerilerini kazanma düzeylerinin derinlemesine ve bütüncül bir yaklaşımla incelenebilmesi için nitel araştırmalarda veri toplama aracı olarak sıklıkla tercih edilen görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubuna, Akşehir İlçe merkezindeki 11 ilkokulda 2012 ? 2013 eğitim öğretim yılında 1. sınıfa devam eden 30 Eylül 2012 tarihi itibari ile; 60-66 aylık dönemde bulunan 67 (46 kız, 21 erkek), 66-72 aylık dönemde 70 (28 kız, 42 erkek), 72-84 aylık dönemde bulunan 68 (31 kız, 37 erkek) öğrenci dahil edilmiştir. Araştırma toplam 205 (105 kız, 100 erkek) öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 17 öğretmen ile de görüşme yapılmıştır. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1. ?Metropolitan olgunluk testi? değerlendirme skalasına göre, 60-66 yaş grubundaki çocuklar ?ortanın altı? düzeyinde okul olgunluğuna sahiptirler. 66-72 ve 72-84 ay yaş grubundaki çocuklar ise ?orta? düzeyde okul olgunluğuna sahiptirler. 2. 72-84 aylık çocukların okul olgunluk düzeyleri hem 66-72 aylık hem de 60-66 aylık çocukların okul olgunluk düzeylerinden yüksektir. 3. 66-72 ve 72-84 ay grubundaki çocuklar 60-66 ay grubundaki çocuklara göre ilk okuma yazma becerilerini değerlendirme formundan yüksek puanlar elde etmişlerdir. 4. 72-84 ve 66-72 ay yaş grubundaki çocukların okuma-yazma becerilerini kazanma düzeyleri 60-66 ay yaş grubundaki çocuklardan daha yüksektir. 5. Öğretmen görüşlerine göre, bilişsel boyutta gruplar arasında farklılık gözlenmemiştir. Ancak 60-66 ve 66-72 aylık çocuklarda bazı güçlükler (kavrama güçlüğü, parmak kas gelişimi yetersizliği, yavaş öğrenme, çabuk yorulma, kurallara uyma vb.) yaşanmıştır. Bu güçlükler 60-66 ay grubundaki çocuklarda daha yoğun gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the level of 60-66, 66-72, 72-84 month-old children?s scholl readiness and acquisition of literacy skills. The Metropolitan Readiness Test and The Assessment Form of Literacy Process were used to collect the data. An interviews was made in order to determine the opinions of teachers on the level of 60-66, 66-72, 72-84 month-old children?s scholl readiness and acquisition of literacy skills. The participants were 205 children (105 of whom were females and 100 of whom were males). The results obtained in the study are as follows: 1. According to“Metropolitan scholl readiness test”evaluation scale, the children between 60-66 month-old have school readiness ?under medium? deegre. On the other hand the children who are 66-72 and 72-84 month-old have school readiness in the“medium”degree. 2. The level of 72-84 month-old children?s school readiness was higher than other groups. 3. 66-72 and 72-84 month old children?s ?the assessment form of literacy process? scores was higher than that of 60-66 month-old children. 4. The level of 72-84 and 66-72 month-old children?s acquisition of literacy skills was higher than that of 60-66 month-old children. 5. According to the teachers? views, there were no observed difference in the dimension of cognitive. But there were observed some difficulties 60-66 and 66-72 month-old children. This difficulties were observed in 60-66 month old children intensely.