Türkiye'de özelleştirme ve özelleştirilen kurumdaki çalışan kaygıları: İDO örneği
Privarization in Turkey and the fears of the emplayees working in the privatized institution: IDO
  1. Tez No: 348867
  2. Yazar: AYDIN ÖZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmayla özelleştirme hakkındaki değerlendirmeler ve kurumların özelleştirilmesinden sonraki süreçler hakkında yapılan çalışmalar incelenmeye çalışılmış, değerlendirmeler göz önünde bulundurularak bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Türkiye'de yapılan özelleştirmelerde kamuoyunun yeterli aydınlatılmaması ve özelleştirme çalışmalarının araç olmanın önüne geçerek amaç olarak görülmesinden dolayı özelleştirme ile farklı sebep sonuç ilişkilerinin ortaya çıkabileceği gözlenmiştir. Özelleştirme ile ilgili tartışmalara, bu sürecin lehindeki ve aleyhindeki argümanlara yer vererek nispeten daha dengeli ve soğukkanlı bir bakış açısının oluşmasına küçük bir katkı yapmaya çalışılmıştır.Özelleştirmenin çeşitli ekonomik, sosyal ve siyasalamaçları olmakla birlikte asıl amacı sınırlı kaynakları kullanarak en yüksek verimi elde etmek olmalıdır. Yapılan birçok bilimsel araştırmada özel sektörün kamu sektörüne göre daha etkin ve etkili hizmet sunduğu görülmüştür. Özelleştirme ile ulaşılmak istenen etkin ve verimli ekonomik yapı için, güçlü bir kanuni yapının oluşturulup devleti üretici konumundan uzaklaştırarak, yönetici olarak etkin ve güçlü konuma getirmekle istenilen ekonomik yapıya ulaşılmış olur.Bir kamu kurumu olan İDO'da çalışan üç yüz katılımcıya ?Türkiye'de özelleştirme ve özelleştirilen kurumdaki çalışan kaygıları? adlı anket çalışması uygulanması sonucunda: Özelleştirme politikalarına çalışanların bakış açılarının temelinde demografik özeliklerinin ve elde ettikleri hakların bakış açılarını önemli ölçüde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmış ve yüz yüze görüşme ile veriler toplanarak ?SPSS 16 for Windows? adlı istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the help of this study, evaluation of the privatization and the privatization of the institutions working on the next processes were examined and tried to reach a conclusion on the correct assessments. The public opinion hasn?t been sufficiently illuminated. In the privatizations that were carried out in Turkey due to the fact that privatization efforts have been the goal instead of being the vehicle in which it was observed that different cause-effect relationships may occur. It was attempted to make a small contribution for the occurrence of more balanced and cold-blooded perspective by including the arguments that were against and in favor of the process related to the privatization.Although privatization has economic social and political objektives, the main objektive of privatixation should be increase performance busing limited resources. From the perspective of statistical analysis and scientific research, prvate sector can serve more efficiently than public sector. For accurate and effective privatization, the government should be kept away from the position of producer by being brought to the position of manager, in this way effective economic policy will be reached.In a public institution, a survey was carried out with three hundred participants about at IDO ?privatization in Turkey and the fears of employees in privatized institution.? In result of the survey?s answers, it was observed that employees of a privatization policies of concern based on significant differences as it is effective, in this study has been reached. In this study face to face interview and public survey have been used for data collecting and evaluated with service to ?SPSS 16 for windows? statistic program?s analysis.