Avrupa Birliği'nin (AB) ortak dış ve güvenlik politikasının (ODGP) etkinleştirilmesi ve AB'nin uluslararası rolü
The effectiveness of European Union's common foreign and security policy (CFSP) and the international role of the EU
  1. Tez No: 348920
  2. Yazar: DİLA UNGAN KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tez içerisinde AB?nin Ortak Dış ve Güvenlik Politikası?nın oluşturulmasından itibaren karşılaşılan dört kriz olan, Bosna Savaşı, Kosova Savaşı, Irak Savaşı, Darfur Krizi incelenmiş ve bu incelemelerin sonucunda ODGP?nin etkinliği tartışılmıştır. ODGP ve akabinde kurulan AGSP kuruluşları açısından bünyelerinde sosyal yapılandırmacılığın birçok birleştirici noktasını barındırmasına rağmen, incelenen kriz durumlarında AB, antlaşmalarda ve bildirimlerdeki ideal istekliliklerden uzakta bir görünüm çizmiştir. Krizlere müdahale bağlamında bir takım başarısızlıklar üye ülkelerin çıkarları, politik ve askeri vizyonları, kriz coğrafyasının o üye ülkenin belleğindeki değeri, diğer uluslararası aktörlerle olan ilişkiler, üye ülkelerin birbiriyle veya üçüncü ülkelerle olan ilişkileri, bütçeleri ile ilişkilendirilebilir. Uygulamada da başarı sağlamak için üye ülkelerin çıkarlarının ve dış politika vizyonlarının AB seviyesinde bir ortaklık gerçekleştirecek şekilde bütünleşmesi gerekmektedir. AB'nin gelecekteki uluslararası rolünün kavramlaştırılması ve ODGP?nin etkinliğinin sağlanması ise AB kurumlarının ve üye ülkelerin şu anda yürürlükte olan Lizbon Antlaşması prensiplerini yerine getirme konusundaki siyasi iradelerinin birleşmesiyle mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The four crises situation (the war in Bosnia, in Kosovo, in Iraq and Darfur Crisis) that the European Union (EU) has faced, after the establishment of the CFSP (Common Foreign and Security Policy), is analysed in this thesis and the effectiveness of the CFSP is also discussed. CFSP and then the ESDP(European Security and Defence Policy) although, they embrace lots of unifying points of the social constructivism by their nature, the panorama that the EU has given in implementation phase of these policy areas is very far away from the ideal political willingness deriving from the founding treaties and declarations made by the EU. The failure faced by the EU to succeed an effective CFSP shall be related to the different national interests of the Member States, their political and military outlooks, the projection of the crisis area in the memories of the Member States, the relations of the EU with other international actors, the relations between the Member States and of the Member States with third countries and also to their budgets.The Member States? interests and the foreign policy outlooks in this concern have to be unified at minimum at the EU level to get success in the implementation phase. Providing for the effectiveness of the CFSP and conceptualising the international role of the EU in the near future will only be possible by unifying the political willingness of the Member States and the EU institutions to realise the principles of the Lisbon Treaty.