İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin öğrenme stilleri ile sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi: BİLFEN okulları örneği
Survey of the relationship between learning styles and social skills of 4. grade students: BİLFEN schools
  1. Tez No: 348978
  2. Yazar: SELİN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu araştırma öğrenme stilleri ile sosyal davranış arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma için ELSA öğrenme stilleri ölçeği ve Okul Sosyal Davranış ölçeği kullanılmıştır. Araştırma 2012-2013 yılında Bilfen okullarında okuyan 4. Sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubunu oluşturan 201 öğrencinin 95?i kız, 106?sı erkektir. Araştırma sonunda ELSA öğrenme stilleri alt boyutlarının cinsiyet değişkenine göre ışık, ısı, yapılandırma, otorite, işitsellik, akşam, tepkisel/yansıtan alt boyutlarında istatiksel açıdan anlamlı şekilde farklılaştığı saptanmıştır. Okul Sosyal davranış ölçeğinin alt boyutlarının cinsiyet değişkenine göre kişiler arası ilişkiler, öz denetim, akademik beceriler, sosyal beceriler, saldırganlık/sinirlilik, anti-sosyal/agresif, yıkıcı/talepkar, olumsuz davranışlar alt boyutlarında istatiksel açıdan anlamlı şekilde farklılaştığı saptanmıştır. Araştırmanın sonunda Okul Sosyal Davranış Ölçeği alt boyutları aritmetik ortalamalarının öğrenme stillerine göre; ısı alt boyutunun kişiler arası ilişkiler, sosyal beceriler, saldırganlık/sinirlilik, yıkıcı/talepkar alt boyutları ile, motivasyon alt boyutunun öz denetim, akademik beceriler, sosyal beceriler alt boyutları ile, azim alt boyutunun öz denetim, saldırganlık/sinirlilik, anti-sosyal/agresif, olumsuz davranışlar alt boyutları ile, yalnız alt boyutunun kişiler arası ilişkiler, sosyal beceriler alt boyutları ile, ikili çalışma alt boyutunun kişiler arası ilişkiler, akademik beceriler, sosyal beceriler, anti-sosyal/agresif alt boyutları ile, çeşitlilik alt boyutunun öz denetim, akademik beceriler, sosyal beceriler alt boyutları ile, akşam alt boyutunun öz denetim, saldırganlık/sinirlilik, anti-sosyal/agresif, yıkıcı/talepkar, olumsuz davranışlar alt boyutları ile, hareketlilik alt boyutunun öz denetim alt boyutu ile, yansıtan/tepkisel alt boyutunun öz denetim, akademik beceriler, sosyal beceriler, anti-sosyal/agresif alt boyutları ile istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relation between learning styles and social behaviour. For the research ELSA learning styles scale and School Social Behaviour scale were used. The research carried out on the fourth grade students in Bilfen Schools through 2012-2013. The sample group consists of 201 students; 95 of them are girls, 106 of them are boys. At the end of the research, it is determined that according to the gender factor, the sub-dimensions of ELSA learning styles statistically differ in terms of the sub-dimensions of light, heat, configuration, authority, auditory, evening, reactional/reflecting. It is determined that according to the gender factor, the sub-dimensions of School Social Behaviour Scale statistically differ in terms of the sub-dimensions of the interpersonal relations, self-control, academic skills, social skills, offensiveness /nervousness, antisocial/aggressive, destructive/demanding, negative behaviours. At the end of the research according to the learning styles of the arithmetic average, the sub-dimensions of School Social Behaviour Scale are found statistically significant with the sub-dimension of; heat factor with the sub-dimensions of interpersonal relationship, social skills, offensiveness/ nervousness, destructive/demanding ; motivation factor with the sub-dimensions of self-control, academic skills, social skills; resolution factor with the sub-dimensions of self-control, offensiveness/nervousness, antisocial/ aggressive, negative behaviours; solitary factor with the sub-dimensions of interpersonal relations, social skills; pair work factor with the sub-dimensions of interpersonal relations, academic skills, social skills, antisocial / aggressive; variety factor with the sub-dimensions of self-control, academic skills, social skills; evening factor with the sub-dimensions of self-control, offensiveness/nervousness, antisocial/ aggressive, destructive/demanding, negative behaviours; mobility factor with the sub-dimension of self-control; reflecting/ reactional factors with the sub-dimensions of self-control, academic skills, social skills, antisocial/ aggressive factors.