Okullardaki değişimin gerçekleşmesinde karşılaşılan engeller
Obstacles facing the realization of change in schools
- Tez No: 348985
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ekonomik gelişmeler, yapısal ve sosyal sorunlar, teknoloji alanındaki yenilikler dünyayı değişime zorlayan en önemli etkenlerdir. Hayatın her alanında değişime ayak uyduramayan kuruluşlar yok olmaya mahkûmdur. Ülkeler ve onların gelecekleri olan okullar daha parlak bir gelecek için değişime gereken önemi vermek zorundadırlar. Ancak bu şekilde varlıklarını sürdürebilirler. Ülkeler adına daha iyi bir gelecek için daha modern ve yeniliklere ayak uydurabilmiş eğitim kurumlarının, öğretmenlerin, öğrencilerin ve hatta öğrenci velilerinin bulunması şarttır. Okullarda değişime engel olan faktörlerin tespiti için yapılan bu araştırmanın evrenini Düzce ili merkezinde bulunan devlet ve özel okullar oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise bu okullarda görev alan 267 öğretmen oluşturmaktadır. Bu araştırma, okullarda değişimin ve yeniliklerin uygulanmasını engelleyen faktörleri öğretmen algılarına dayalı olarak ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizinde; aritmetik ortalama, t testi, tek yönlü Varyans analizi ve Scheffe testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, tablolaştırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Economical improvement, structural and social problems and technological reforms are among the factors that force the world to change. Enterprises which can't adept the change on ever field of life,convict to extinction.For a brighter future,countries and schools which are their future have to care the change more carefully.On this way, they can continue to exist.For a brighter future in the names of countries,there must be more modern schools,teachers,students and also parents which adepted to improvement. For determination the facts that prevents the change in schools,universe of this research is constituted by common and public schools which are in Düzce.Sampling group is 267 teachers which are working in these schools. The study aims at uncovering some factors hindreing changes and innovations at schools perceived by teachers. In the statistical analysis of the data obtained from the research; t test, one sided variation analysis and Scheffe test have been used.?