5E modeli ile desteklenen bağlam temelli yaklaşımın yedinci sınıf öğrencilerinin ışık ünitesindeki başarılarına, bilgilerinin kalıcılığına ve fen dersine karşı olan tutumlarına etkisi
The effect of context based approach supported by 5E learning model on 7th grade students' achievements, retention and attitude on the unit 'light'
  1. Tez No: 349031
  2. Yazar: RABİA SULTAN GÜNEŞ KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu çalışmanın amacı 7.sınıf fen bilimleri dersi Işık ünitesinde öğrencilerin başarılarına, bilgilerinin kalıcılığına ve fen dersine karşı olan tutumlarına 5E ile desteklenmiş bağlam temelli yaklaşımın (BT+5E) etkisini incelemektir. Çalışma öntest- sontest- kontrol gruplu yarı deneysel bir çalışmadır. Ayrıca bağlam temelli yaklaşımın ve 5E öğretim modelinin de aynı bağımsız değişkenler üzerindeki etkisi ayrı ayrı incelenmiştir. Bunun için çalışma üç deney bir kontrol grubundan oluşan 100 öğrenci ile yürütülmüştür. Deney grubu 1 de dersler bağlam temelli yaklaşıma (BT) göre, deney grubu 2de 5E öğretim modeli (5E) ile, deney grubu 3te 5E ile desteklenmiş bağlam temelli yaklaşımla, kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemi ile işlenmiştir. Çalışma grupları için ayrı ayrı ders materyalleri geliştirilmiştir. Çalışmada cinsiyet bağımsız değişkenin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisi ve Mantıksal Düşünme Yetenek Testi (MDYT) puanları ile öğrencilere uygulanan testlerin sonuçları arasındaki ilişki de incelenmiştir. Araştırma Ankara da bir devlet okulunda 2012- 2013 eğitim öğretim yılı bahar döneminde 6 haftada tamamlanmıştır. Öğrencilere ön test olarak Işık Önbilgi Testi (IÖT), Işık Başarı Testi (IBT), Fen Tutum Ölçeği(FTÖ) ve Mantıksal Düşünme Yetenek Testi (MDYT) uygulanmıştır. 4 grupta uygulamalar tamamlandıktan sonra son test olarak IBT ve FTÖ uygulanmıştır. Son testlerin uygulanmasından yaklaşık bir ay sonra IBT testi kalıcılık için tekrar uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 18.0 programında Tek yönlü ANOVA, İlişkili Örneklemler t-Testi, ANCOVA ve Pearson Korelasyonu ile analiz edilmiştir. Sonuçlar.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Verilerin analizine göre öğrenci başarısını ve fen dersine olan tutumlarını artırmada en etkili yöntemin BT+5E, kalıcılıkta ise 5E olduğu görülmüştür. Cinsiyetin başarı, tutum ve kalıcılık üzerinde etkili olmadığı da bulunmuştur. Ayrıca başarı ve kalıcılıkla mantıksal düşünme yeteneğinin ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çoklu karşılaştırma testlerine göre de yöntemlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisi sıralanmıştır. Çalışmanın bundan sonraki araştırmalara rehberlik edeceği alan yazına bir katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Anahtar Kavramlar: Bağlam Temelli Yaklaşım, 5E Öğretim Modeli, Işık, Fen Öğretimi, Tutum, Kalıcılık, Mantıksal Düşünme Yeteneği
Özet (Çeviri)
The aim of this study to examine the effect of context based approach supported by 5E learning model (CB+5E) on 7th grade class students' achievement, retention and attitude of the unit of Light. In this experimental study; pre-test and post-test control group design was used. The effect of 5E learning model and context based approach also were examined on the same independent variables separately. Therefore this research was carried out using 3 experimental groups and 1 control group, a total of 100 students. In the experimental group 1 lessons were carried out with context based approach, in the experimental group 2 lessons were carried out by 5E learning model, in the experimental group 3 lessons were carried out with the context based approach supported by 5E learning model and in the control group lessons were carried out with traditional methods. The different course materials have been separetely developed for each working group. In this study, both the effect of gender on the dependent variable and the relationship between